Protesty przeciw przepustkom sanitarnym we Francji. Tysiące ludzi na ulicach

Źródło:
PAP

W sobotę w wielu miastach Francji odbył się protesty przeciw przepustkom sanitarnym. W całym kraju zgromadziło ponad 200 tysięcy osób. Demonstranci sprzeciwiali się według, ich zdaniem, "zdrowotnemu terrorowi", jaki wprowadzają przepustki.

W Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w dziesiątkach innych miast demonstranci maszerowali, skandując "wolność" oraz hasła przeciwko prezydentowi Macronowi i mediom propagującym stosowanie przepustek sanitarnych wprowadzających "zdrowotny terror". Według sondażu opublikowanego w piątek czterech na dziesięciu Francuzów popiera demonstracje przeciwko przepustce zdrowotnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Paryż. Są aresztowani

W głównej manifestacji w Paryżu tysiące demonstrantów opanowały Plac Bastylii, gdzie kilkaset osób odmawiając rozejścia się, przepychało się z policją, która użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych.

Według pierwszej oceny przekazanej przez francuskie MSW doszło do 19 aresztowań, w tym 10 w Paryżu. Trzech członków sił bezpieczeństwa zostało rannych w Paryżu - przekazały służby.

Ponad 3000 policjantów i żandarmów zostało zmobilizowanych do nadzorowania demonstracji, tydzień po tym, jak demonstranci wkroczyli na aleję Champs-Elysées, do której dostęp został zablokowany już w sobotę.

Demonstracje w innych miastach

W Rennes demonstracja przyciągnęła 2900 osób, w poprzednią sobotę było ich 2200. W Rennes agencja AFP odnotowała hasła: "Zaszczepcie mnie przeciwko faszyzmowi i kapitalizmowi" czy "Kłamcy medialni! Chcemy prawdy".

W miastach południowo-wschodnich władze naliczyły ponad 20 000 osób, głównie w Montpellier (8500) i Nicei (6500). "Prezydent, posłowie, senatorowie, naukowcy, dziennikarze wszyscy jesteście tchórzami" - głosił jeden z transparentów, inny: "Nie jestem ani królikiem doświadczalnym, ani kodem QR".

W Lille ponad 2000 ludzi, w tym pewna liczba "żółtych kamizelek", maszerowało, skandując "wolność" i "przepustka zdrowia - nie chcemy, autorytarna przepustka - nie chcemy".

Przepustki sanitarne

Przepustka zdrowia, wymagająca przedstawienia pełnego świadectwa szczepienia przeciw COVID-19 lub niedawnego negatywnego testu, została ostatecznie przyjęta w ostatnią niedzielę we francuskim parlamencie i obowiązuje osoby idące do miejsc kultury i rozrywki. Rozszerzenie zastosowania przepustki zdrowia w kawiarniach, sklepach, wystawach, restauracjach i pociągach zaplanowano na 9 sierpnia.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP