Bloomberg: Emmanuel Macron pracuje z Chinami nad planem pokojowym dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma współpracować z Chinami nad planem, którego celem jest doprowadzenie do negocjacji między Rosją i Chinami już tego lata - twierdzi agencja Bloomberg.

Według źródeł zaznajomionych z planami Emmanuel Macron zlecił swojemu doradcy do spraw polityki zagranicznej Emmanuelowi Bonne'owi współpracę z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi w celu opracowania ram, które mogłyby zostać wykorzystane jako punkt wyjścia do przyszłych negocjacji między Moskwą a Kijowem - donosi Bloomberg.

Wszelkie przyszłe negocjacje będą uzależnione od kilku warunków, w tym powodzenia wiosennej ofensywy Ukrainy, co zapewni Kijowowi przewagę podczas rozmów - podają źródła.

Nie wiadomo, czy Macron ma poparcie Kijowa dla swojego planu. Jednak w sobotę Pałac Elizejski podał w komunikacie po rozmowie telefonicznej prezydentów Francji i Ukrainy, że Macron "omówił kolejne kroki w organizacji szczytu pokojowego" z Wołodymyrem Zełenskim.

Informacje o "tajnym planie porozumienia" pojawiły się zaledwie kilka dni po powrocie Macrona z podróży do Chin. Podczas niej prezydent Francji w rozmowach z Xi Jinpingiem mówił, iż "liczy" na to, że Chiny "doprowadzą Rosję do rozsądku" i zakończą wojnę.

Prezydent Francji w rozmowie z portalem Politico stwierdził również, że Europa nie powinna automatycznie podążać za polityką USA wobec Tajwanu i powinna unikać "kryzysów, które nie są nasze".

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: