Angela Merkel w Paryżu. Deklaracja przywódców przed wyborami do Bundestagu

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Ustępująca ze stanowiska kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przywódcy zapowiedzieli, że będą ściśle współpracować w najważniejszych kwestiach międzynarodowych do czasu utworzenia w Berlinie, po wyborach do Bundestagu, nowego rządu federalnego.

Emmenuel Macron przyjął szefową niemieckiego rządu w czwartek wieczorem na roboczym obiedzie. Jak zapewnił francuski prezydent, nie jest to ich ostatnie spotkanie. Według źródeł w Pałacu Elizejskim pożegnalna wizyta Angeli Merkel we Francji zaplanowana jest po wyborach do Bundestagu, które odbędą się 26 września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Do czasu utworzenia następnego (niemieckiego) rządu, pani kanclerz, droga Angela Merkel, i ja będziemy nadal pracować ramię w ramię nad głównymi kwestiami, w których staramy się zapewnić francusko-niemieckie rozwiązania, tak jak robimy to od pierwszego dnia – powiedział Macron.

Najważniejsze kwestie, jak oboje podkreślili, to przede wszystkim sytuacja w Afganistanie po przejęciu tam władzy przez talibów i wycofaniu się z tego kraju wojsk NATO, przyszłość Unii Europejskiej, walka z terroryzmem, sytuacja na Białorusi i Ukrainie oraz polityka klimatyczna.

Wybory w Niemczech

Agencja Reutera przypomina, że początki ich współpracy były trudne, gdy w 2017 roku, po objęciu urzędu prezydenta Francji, Macron przedstawił ambitne propozycje pogłębienia integracji UE, które wywołały mieszane reakcje w Berlinie. Później jednak relacje między przywódcami poprawiły się.

W ubiegłym tygodniu prezydent Emmanuel Macron przyjął w Pałacu Elizejskim obu kandydatów na kanclerza Niemiec po zbliżających się wyborach do Bundestagu: Olafa Scholza (SPD) i Armina Lascheta (CDU/CSU). Wybory do Bundestagu odbędą się 26 września.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości