Franciszek: człowiek owładnięty egoizmem niszczy środowisko


Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że gdy człowiek daje się zawładnąć przez egoizm "niszczy najpiękniejsze rzeczy, jakie zostały mu powierzone". Tak stało się z naturą – dodał. Jak mówił, zewsząd dochodzi jęk natury i ludzi.

W katechezie wygłoszonej na placu Świętego Piotra papież zauważył: "Często mamy pokusę, by myśleć, że stworzenie jest naszą własnością, czymś co posiadamy i możemy wykorzystać według własnego uznania i z czego nie musimy się przed nikim rozliczać". Jako przykład podał stosunek do wody. - Woda jest wspaniała i bardzo ważna, daje nam życie, pomaga nam we wszystkim, ale jak bardzo zanieczyszcza się wodę, aby uzyskać minerały - zauważył. - Przez tragiczne doświadczenie grzechu, zerwanie komunii z Bogiem naruszyliśmy pierwotną jedność ze wszystkim, co nas otacza i doprowadziliśmy do zniszczenia środowiska, zniewalając je i podporządkowując naszej przemijalności - oświadczył Franciszek. - Niestety konsekwencje tego wszystkiego pojawiają się dramatycznie na naszych oczach każdego dnia - dodał.

"Ludzka pycha wyzyskując stworzenie niszczy"

Papież wyraził przekonanie, że człowiek zrywając komunię z Bogiem "traci swoje pierwotne piękno i doprowadza do oszpecenia wszystkiego wokół siebie". Powstaje w ten sposób - jak ocenił - "smutny i przygnębiający znak ludzkiej pychy i zachłanności". - Ludzka pycha wyzyskując stworzenie niszczy - ostrzegł Franciszek. Mówił też, że zewsząd dochodzi jęk środowiska naturalnego i ludzi. Wskazywał wiernym przywołując słowa świętego Pawła, że nie jest to "bezowocne, żałosne narzekanie, ale odgłosy cierpienia, z którego narodzi się nowe życie". Podczas audiencji Franciszek zaapelował o pomoc dla ludności Sudanu Południowego, gdzie - jak wyjaśnił - "bratobójczy konflikt" nakłada się na kryzys żywnościowy i "skazuje na śmierć z głodu miliony osób, w tym wiele dzieci". - Bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest zaangażowanie wszystkich, by nie zatrzymywać się tylko na deklaracjach, ale by udzielić konkretnej pomocy żywnościowej i umożliwić jej dotarcie do cierpiącej ludności - wezwał papież.

Autor: kło / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości