Fidel Castro nie żyje

[object Object]
Fidel Castro nie żyjeReuters Archive
wideo 2/7

Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat - poinformował jego brat Raul, który przejął po nim rządy na Kubie w 2006 r., a formalnie dwa lata później.

- Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29 - powiedział Raul Castro w telewizji.

Jak poinformował brat zmarłego i przywódca Kuby, zwłoki Fidela Castro zostaną skremowane.

- Zgodnie z wolą wyrażoną przez towarzysza Fidela, jego szczątki zostaną poddane kremacji we wczesnych godzinach rannych w sobotę - powiedział Raul Castro w kubańskiej telewizji.

Kilka godzin po śmierci Fidela Castro na Kubie ogłoszono dziewięciodniową żałobę.

Jak podała w krótkim komunikacie Rada Państwa, najwyższy organ wykonawczy na Kubie, żałoba potrwa od soboty 26 listopada do niedzieli 4 grudnia, podczas której zostaną zawieszone "wszystkie działania i występy publiczne". Flagi Kuby w miejscach publicznych mają być przez ten czas opuszczone do połowy masztu.

Rada Państwa dodała, że radio państwowe i telewizja "będą nadawały programy informacyjne, patriotyczne i historyczne".

Władze poinformowały też, że uroczystości pogrzebowe byłego przywódcy Kuby odbędą się 4 grudnia w Santiago de Cuba. Cztery dni potrwa procesja z prochami Castro krążąca po kraju.

Castro był przywódcą kubańskiej rewolucji i faktycznym przywódcą Kuby przez niemal 50 lat.

Rewolucjonista

Fidela Castro do władzy wyniosła zwycięska rewolucja przeciwko generałowi Fulgencio Batiście.

W 1959 roku objął stanowisko premiera, a w 1965 pierwszego sekretarza rządzącej Komunistycznej Partii Kuby.

11 lat później, w 1976 roku, w wyniku reorganizacji rządu, utracił urząd premiera i objął przewodnictwo w Radzie Państwa.

Fidel Castro rządził Kubą przez 50 lat
Fidel Castro rządził Kubą przez 50 latReuters Archive

Jak pisze portal BBC News, zwolennicy Fidela chwalili go jako człowieka, który Kubę oddał z powrotem ludziom, ale jego przeciwnicy oskarżali go o brutalne tłumienie opozycji.

Rezygnacja

10 lat temu, w 2006 roku, przekazał swoje obowiązki młodszemu bratu Raulowi.

W 2008 roku, po 49 latach rządów, zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa ze względu na zły stan zdrowia. W 2011 roku przestał pełnić funkcję pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby.

Po przekazaniu władzy bratu Castro rzadko pojawiał się publicznie. Głośno mówiono o tym, że jest poważnie chory, a co jakiś czas nawet sugerowano, że zmarł. W ostatnich latach życia Fidel Castro pisywał do gazet komentarze na temat spraw międzynarodowych, jak np. na temat wizyty prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie.

Obama odwiedził Kubę w marcu br., czyniąc to jako pierwszy przywódca USA od 88 lat. Castro niechętnie zareagował na jego wezwanie do Kubańczyków, by spoglądali w przyszłość. Napisał później, że amerykański prezydent powinien się zapoznać z historią Kuby oraz, że Kubańczycy "nie potrzebują, by imperium im cokolwiek dawało".

"Ojciec kubańskiej rewolucji"

Nazywany "ojcem rewolucji kubańskiej" Fidel Castro jeszcze w sierpniu pojawił się publicznie z okazji swoich 90. urodzin. Był to pierwszy i ostatni raz od kwietnia br., gdy wystąpił z przemówieniem na zakończenie plenum Komunistycznej Partii Kuby. Przyznał wówczas, że jest w zaawansowanym wieku, ale kubańskie koncepcje komunistyczne są nadal aktualne i "Kubańczycy zwyciężą". Zachęcał swoich następców, aby szli dalej jego drogą.

W 2012 roku magazyn "Time" określił Fidela Castro jako jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób wszechczasów.

Zobacz reportaż Wojciecha Bojanowskiego o współczesnej Kubie

Autor: dln/tr / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości