"Fala" i "Bumerang", doradca z Rosji. Kulisy szturmu na Majdan

[object Object]
Coraz więcej szczegółów działania struktur siłowych w Kijowie wychodzi na jawTVN 24
wideo 2/34

Na liście 50 podejrzanych ws. "masowych zabójstw cywilów" na Ukrainie są na pewno ludzie ze struktur siłowych. To oni bezpośrednio przygotowywali i kierowali działaniami przeciwko demonstrantom. Deputowany Batkiwszczyny Hiennadij Moskal ujawnił dokumenty odsłaniające kulisy ataku na Majdan 18 lutego. Wynika z nich, że dwiema osobami kierującymi krwawym szturmem byli p.o. szefa MSW Zacharczenko i zastępca szefa SBU Tockij.

ONI ZGINĘLI NA MAJDANIE

Snajperami na ul. Instytuckiej byli żołnierze jednostki operacji specjalnych wojsk wewnętrznych MSW i jednostki specjalnej Omega. W przygotowaniu ataku 18 lutego pomagał były 1. zastępca GRU, czyli wojskowego wywiadu Rosji.

Tak twierdzi deputowany Hiennadij Moskal, pokazując dokumenty, które - jak twierdzi - dostał od pracowników SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy) i MSW. "Materiały o przestępczej działalności pracowników organów ochrony prawa pomagali zbierać na swoje ryzyko patriotycznie nastawieni pracownicy MSW i SBU. W ten sposób w moje ręce trafiły plany operacji specjalnych siłowego rozgonienia akcji protestu "Bumerang" i "Fala" - napisał Moskal.

Deputowany Batkiwszczyny jest szefem śledczej komisji parlamentarnej badającej działania struktur siłowych podczas protestów na Majdanie. Kiedyś pełnił kierownicze funkcje w MSW, SBU i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

"Fala" SBU, "Bumerang" MSW

Z dokumentów ujawnionych przez Moskala wynika, że celem obu operacji specjalnych w dniu 18 lutego (działania sił MSW miały kryptonim "Fala", zaś SBU - "Bumerang") miało być pełne "oczyszczenie Majdanu, Domu Ukraińskiego, Domu Związków Zawodowych i Pałacu Październikowego".

Z informacji Moskala wynika, że "Fala" mogła być realizowana tylko za zgodą p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki. Przygotowali ją i dowodzili wiceszef resortu Wiktor Ratusznjak, naczelnik departamentu bezpieczeństwa społecznego Ołeksandr Krikun, p.o. naczelnika Głównego Zarządu MSW w Kijowie Walerij Mazan oraz dowódca wojsk wewnętrznych Stanisław Szuljak.

Drugą operację realizowały siły Centrum Antyterrorystycznego SBU. Kierowali nią i przygotowali 1. zastępca szefa SBU Wołodymyr Tockij, naczelnik zarządu departamentu „T” SBU Serhij Potijewskij, naczelnik Urzędu SBU Kijowa i obwodu kijowskiego Ołeksandr Szczegoljew. Zaangażowani w działania mieli być też szef centrum antyterrorystycznego M. i szef centrum operacji specjalnych Alfa P. (zgodnie z prawem ich nazwiska są tajne).

Jeden z dokumentów, które otrzymał deputowany Hiennadij Moskal

Konsultanci z Rosji

Dokumenty pozyskane przez Moskala potwierdzają to, o czym się w czasie protestów głośno mówiło. W korytarzach władzy roiło się od doradców z Rosji. Także operacje z 18 lutego konsultowali przybysze ze wschodu.

- Na jedną z narad w administracji prezydenckiej zaprosili znanego specjalistę od operacji antyterrorystycznych z Rosji. Rosjanin ostro skrytykował zaproponowane przez MSW i SBU plany operacji, nazywając ich autorów profesjonalnie nieprzygotowanymi - mówi Moskal.

I dodaje, że "pomoc w przygotowaniu operacji specjalnych MSW i SBU okazywał były 1. zastępca szefa GRU Federacji Rosyjskiej, który mieszkał w hotelu +Kijów+, a którego pobyt opłacała SBU".

- Wszystkie dane Rosjanina będą przekazane prokuraturze generalnej, a stopień jego winy określa śledztwo. Oprócz tego, jestem gotów przekazać prokuraturze generalnej materiały, które pokazują, że przy próbie siłowego rozproszenia protestu MSW i SBU działały jak zorganizowana grupa przestępcza - podkreślił Moskal.

[object Object]
Turczynow przemówił do naroduEspreso TV
wideo 2/33

Lista winnych

- Postanowiłem ujawnić część planów Fala i Bumerang. Dokumenty te pokazują, że snajperami na ul. Instytuckiej byli żołnierze pododdziału operacji specjalnych wojsk wewnętrznych, którymi dowodził pułkownik S. Asawaljuk, oraz żołnierze pododdziału wojsk wewnętrznych Omega – powiedział Moskal.

Dodał, że "rozkaz użycia broni były minister spraw wewnętrznych Zacharczenko wydał jednostkom specjalnym MSW Sokół".

Moskal przedstawił też nazwiska i numery telefonów dowódców jednostek, biorących udział w siłowych działaniach przeciwko demonstrantom. - Na podstawie tych danych prokuratura generalna powinna wszcząć sprawy karne – dodał Moskal. Zapewnił, że przekaże grupie śledczej wszystkie materiały, jakimi dysponuje.

Moskal wyliczył osoby ze stanowisk kierowniczych, odpowiedzialne za siłowe działania przeciwko demonstrantom:

szef MSW Witalij Zacharczenko

zastępca szefa MSW Wiktor Ratusznjak

Wiktor Ratusznjakmvs.gov.ua

naczelnik departamentu bezpieczeństwa społecznego MSW Ołeksij Krikun

Ołeksij Krikunmvs.gov.ua

dowódca wojsk wewnętrznych MSW Stanisław Szuljak

Stanisław Szuljakmvs.gov.ua

p.o. naczelnika Głównego Urzędu MSW w Kijowie, Walerij Mazan

Walerij Mazan (L)mvs.gov.ua

przewodniczący SBU Ołeksandr Jakimienko

Ołeksandr Jakimienkosbu.gov.ua

1. zastępca przewodniczącego SBU, Wołodymyr Tockij

naczelnik Urzędu SBU w Kijowie i obwodzie kijowskim Ołeksandr Szczogoliew

dowódcy jednostki Alfa SBU

Autor: //gak/kka / Źródło: pravda.com.ua, lb.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Facebook

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP