"Fala" i "Bumerang", doradca z Rosji. Kulisy szturmu na Majdan

Świat

Coraz więcej szczegółów działania struktur siłowych w Kijowie wychodzi na jawTVN 24
wideo 2/35

Na liście 50 podejrzanych ws. "masowych zabójstw cywilów" na Ukrainie są na pewno ludzie ze struktur siłowych. To oni bezpośrednio przygotowywali i kierowali działaniami przeciwko demonstrantom. Deputowany Batkiwszczyny Hiennadij Moskal ujawnił dokumenty odsłaniające kulisy ataku na Majdan 18 lutego. Wynika z nich, że dwiema osobami kierującymi krwawym szturmem byli p.o. szefa MSW Zacharczenko i zastępca szefa SBU Tockij.

ONI ZGINĘLI NA MAJDANIE

Snajperami na ul. Instytuckiej byli żołnierze jednostki operacji specjalnych wojsk wewnętrznych MSW i jednostki specjalnej Omega. W przygotowaniu ataku 18 lutego pomagał były 1. zastępca GRU, czyli wojskowego wywiadu Rosji.

Tak twierdzi deputowany Hiennadij Moskal, pokazując dokumenty, które - jak twierdzi - dostał od pracowników SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy) i MSW. "Materiały o przestępczej działalności pracowników organów ochrony prawa pomagali zbierać na swoje ryzyko patriotycznie nastawieni pracownicy MSW i SBU. W ten sposób w moje ręce trafiły plany operacji specjalnych siłowego rozgonienia akcji protestu "Bumerang" i "Fala" - napisał Moskal.

Deputowany Batkiwszczyny jest szefem śledczej komisji parlamentarnej badającej działania struktur siłowych podczas protestów na Majdanie. Kiedyś pełnił kierownicze funkcje w MSW, SBU i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

"Fala" SBU, "Bumerang" MSW

Z dokumentów ujawnionych przez Moskala wynika, że celem obu operacji specjalnych w dniu 18 lutego (działania sił MSW miały kryptonim "Fala", zaś SBU - "Bumerang") miało być pełne "oczyszczenie Majdanu, Domu Ukraińskiego, Domu Związków Zawodowych i Pałacu Październikowego".

Z informacji Moskala wynika, że "Fala" mogła być realizowana tylko za zgodą p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki. Przygotowali ją i dowodzili wiceszef resortu Wiktor Ratusznjak, naczelnik departamentu bezpieczeństwa społecznego Ołeksandr Krikun, p.o. naczelnika Głównego Zarządu MSW w Kijowie Walerij Mazan oraz dowódca wojsk wewnętrznych Stanisław Szuljak.

Drugą operację realizowały siły Centrum Antyterrorystycznego SBU. Kierowali nią i przygotowali 1. zastępca szefa SBU Wołodymyr Tockij, naczelnik zarządu departamentu „T” SBU Serhij Potijewskij, naczelnik Urzędu SBU Kijowa i obwodu kijowskiego Ołeksandr Szczegoljew. Zaangażowani w działania mieli być też szef centrum antyterrorystycznego M. i szef centrum operacji specjalnych Alfa P. (zgodnie z prawem ich nazwiska są tajne).

Jeden z dokumentów, które otrzymał deputowany Hiennadij Moskal

Konsultanci z Rosji

Dokumenty pozyskane przez Moskala potwierdzają to, o czym się w czasie protestów głośno mówiło. W korytarzach władzy roiło się od doradców z Rosji. Także operacje z 18 lutego konsultowali przybysze ze wschodu.

- Na jedną z narad w administracji prezydenckiej zaprosili znanego specjalistę od operacji antyterrorystycznych z Rosji. Rosjanin ostro skrytykował zaproponowane przez MSW i SBU plany operacji, nazywając ich autorów profesjonalnie nieprzygotowanymi - mówi Moskal.

I dodaje, że "pomoc w przygotowaniu operacji specjalnych MSW i SBU okazywał były 1. zastępca szefa GRU Federacji Rosyjskiej, który mieszkał w hotelu +Kijów+, a którego pobyt opłacała SBU".

- Wszystkie dane Rosjanina będą przekazane prokuraturze generalnej, a stopień jego winy określa śledztwo. Oprócz tego, jestem gotów przekazać prokuraturze generalnej materiały, które pokazują, że przy próbie siłowego rozproszenia protestu MSW i SBU działały jak zorganizowana grupa przestępcza - podkreślił Moskal.

Turczynow przemówił do naroduEspreso TV
wideo 2/35

Lista winnych

- Postanowiłem ujawnić część planów Fala i Bumerang. Dokumenty te pokazują, że snajperami na ul. Instytuckiej byli żołnierze pododdziału operacji specjalnych wojsk wewnętrznych, którymi dowodził pułkownik S. Asawaljuk, oraz żołnierze pododdziału wojsk wewnętrznych Omega – powiedział Moskal.

Dodał, że "rozkaz użycia broni były minister spraw wewnętrznych Zacharczenko wydał jednostkom specjalnym MSW Sokół".

Moskal przedstawił też nazwiska i numery telefonów dowódców jednostek, biorących udział w siłowych działaniach przeciwko demonstrantom. - Na podstawie tych danych prokuratura generalna powinna wszcząć sprawy karne – dodał Moskal. Zapewnił, że przekaże grupie śledczej wszystkie materiały, jakimi dysponuje.

Moskal wyliczył osoby ze stanowisk kierowniczych, odpowiedzialne za siłowe działania przeciwko demonstrantom:

szef MSW Witalij Zacharczenko ,

zastępca szefa MSW Wiktor Ratusznjak,

Wiktor Ratusznjakmvs.gov.ua

naczelnik departamentu bezpieczeństwa społecznego MSW Ołeksij Krikun,

Ołeksij Krikunmvs.gov.ua

dowódca wojsk wewnętrznych MSW Stanisław Szuljak ,

Stanisław Szuljakmvs.gov.ua

p.o. naczelnika Głównego Urzędu MSW w Kijowie, Walerij Mazan ,

Walerij Mazan (L)mvs.gov.ua

przewodniczący SBU Ołeksandr Jakimienko ,

Ołeksandr Jakimienkosbu.gov.ua

1. zastępca przewodniczącego SBU, Wołodymyr Tockij , naczelnik Urzędu SBU w Kijowie i obwodzie kijowskim Ołeksandr Szczogoliew , dowódcy jednostki Alfa SBU ,

Autor: //gak/kka / Źródło: pravda.com.ua, lb.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Facebook

Tagi:
Raporty: