Świat

Merkel: islam stał się częścią Niemiec

Świat


Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, wygłaszając w środę expose w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie kraju są bezdyskusyjne. Dodała jednak przy tym, że "wraz z 4,5 miliona mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec".

Kanclerz przyznała, że wielu ma problem z oswojeniem się z tą myślą i - jak dodała - mają do tego prawo. Jednak zadaniem rządu federalnego jest prowadzenie dyskusji w taki sposób, by w rezultacie konkretnych decyzji więzi między wszystkimi mieszkającymi w Niemczech na stałe ludźmi były silniejsze, a nie słabsze - relacjonuje przemówienie niemieckiej Merkel agencja dpa.

Kanclerz podkreśliła, że większość mieszkających w Niemczech muzułmanów odrzuca radykalizm i islamistyczny terror.

- Wielu z nich praktykuje swoją religię, islam, pokojowo, zgodnie z konstytucją i prawem - zaznaczyła.

Agencja dpa pisze, że Merkel odniosła się w ten sposób do niedawnej wypowiedzi nowego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera. Ten polityk CSU stwierdził niedawno, że "islam nie jest częścią Niemiec", które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo. Zastrzegł przy tym, że częścią kraju są natomiast wyznawcy islamu.

Merkel: nie powtórzy się wielki napływ migrantów

W swoim środowym przemówieniu Merkel zapewniła także, że nie powtórzy się ogromny napływ migrantów do Niemiec o skali takiej, jak w latach 2015 i 2016.

Kanclerz przyznała, że debata na temat imigracji "dzieli i polaryzuje nasz kraj po dziś dzień". Podkreśliła zarazem, że Niemcy, które przyjęły w latach 2015 i 2016 ponad milion migrantów, mogą być dumne.

Wskazała zarazem, że "oczywiście (...) była to wyjątkowa sytuacja humanitarna". Dodała jednak, że taka sytuacja "nie powinna i nie może się powtórzyć". Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że porozumienie Unii Europejskiej z Turcją z 2016 roku, mające na celu ograniczenie liczby imigrantów i powściągnięcia działalności przemytników ludzi, ma wielu przeciwników, ale ona będzie go "zawsze bronić".

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: