Media: Juan Carlos tęskni za Europą i jest znudzony życiem w pięciogwiazdkowym hotelu

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Madrycki dziennik "El Espanol" napisał we wtorek, że były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon tęskni za swoim krajem i planuje powrót do Europy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie przebywa od sierpnia. Może udać się do Portugalii - donoszą media w Lizbonie.

Były król Hiszpanii Juan Carlos nie tylko tęskni za krajem, ale czuje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo samotny, a zarazem znudzony życiem w pięciogwiazdkowym hotelu w Abu Zabi - napisał "El Espanol", informując o możliwym powrocie Burbona do Europy.

Po niedawnej śmieci swojego przyjaciela Fernando Falco były król żałował, że nie mógł uczestniczyć w pogrzebie i sam obawia się śmierci z dala od Hiszpanii - podaje gazeta.

Juan CarlosShutterstock

"Juan Carlos ma w Portugalii wielu oddanych przyjaciół"

Według lizbońskiej rozgłośni Observador Juan Carlos, wyjeżdżając z Hiszpanii, nie planował dłuższego pobytu poza krajem. Jak zauważa portugalskie radio oraz telewizja RTP, liczne grono portugalskich przyjaciół byłego monarchy spodziewa się, że ponieważ "na dłuższą metę ojciec Filipa VI nie chce pozostawać poza Europą", jego nowym miejscem zamieszkania mogłaby być Portugalia.

"Juan Carlos ma w Portugalii wielu oddanych przyjaciół, a także zna kraj, ponieważ mieszkał tu w dzieciństwie" - zaznaczyło lizbońskie radio.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wyjazd wynikał z "publicznych reperkusji" wydarzeń z prywatnego życia

Krótko przed sierpniowym wyjazdem z Hiszpanii Burbon napisał list do Filipa VI, tłumacząc, że decyzja o wyjeździe z kraju wynikała z "publicznych reperkusji" wydarzeń z jego prywatnego życia. Podkreślił, że służy ona "ułatwieniu" aktualnemu królowi sprawowania urzędu głowy państwa.

Juan Carlos I BurbonDaniel Perez/Getty Images

W ostatnich tygodniach hiszpańska prasa szeroko podejmowała temat zarzutów o korupcję kierowanych wobec byłego króla, przypominając, że 8 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko Juanowi Carlosowi. Jest on podejrzany o udział w sprawie korupcyjnej, związanej z kontraktem na budowę przez hiszpańskie konsorcjum szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej.

Panujący przez blisko 39 lat Juan Carlos Burbon abdykował 2 czerwca 2014 roku. Siedemnaście dni później władzę przejął jego 52-letni dziś syn Filip VI.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock