Porywacze uprowadzili konsula honorowego Wielkiej Brytanii. To założyciel i właściciel dużej firmy

Źródło:
PAP
Guayaquil, miasto w zachodnim Ekwadorze
Guayaquil, miasto w zachodnim EkwadorzeGoogle Earth
wideo 2/2
Guayaquil, miasto w zachodnim EkwadorzeGoogle Earth

W mieście Guayaqui w Ekwadorze porywacze uprowadzili konsula honorowego Wielkiej Brytanii Colina Armstronga. Armstrong jest założycielem i właścicielem dużego przedsiębiorstwa rolniczego Agripac.

Jak informują ekwadorskie media, nie wiadomo, kim są porywacze. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych policja podała, że prowadzi dochodzenie w sprawie uprowadzenia. Nie potwierdziła jednak tożsamości osoby porwanej. O tym, że jest to dyplomata i biznesmen informują jedynie media - przekazał Reuters.

Brytyjski resort spraw zagranicznych poinformował w oświadczeniu, że kontaktował się już w tej sprawie z władzami Ekwadoru, lecz również nie potwierdził, że porwanym jest w istocie Armstrong.

Policja w EkwadorzeAngela N Perryman / Shutterstock.com

Porwania dla okupu zdarzają się w Ekwadorze coraz częściej. Ma to związek ze wzrostem przestępczości, w dużej mierze dokonywanej przez gangi narkotykowe - stwierdza Reuters.

Kim jest konsul honorowy?

Konsul honorowy to osoba pełniąca funkcje konsularne na rzecz określonego państwa w innym kraju, która nie jest zatrudniona przez państwo wysyłające i nie pobiera za to wynagrodzenia. Zazwyczaj wywodzi się z przedstawicieli biznesu, ponieważ sama musi finansować swoją działalność. Osoba ta może wykonywać wszystkie funkcje konsula zawodowego, lecz w większości przypadków zakres jego obowiązków i uprawnień jest węższy.

W krajach, w których dane państwo nie posiada misji dyplomatycznej - a co za tym idzie - konsula zawodowego, konsul honorowy może być traktowany jak przedstawiciel danego państwa i jako taki zapraszany na uroczystości.

Czytaj też: Porwanie 19-latki. Zatrzymano trzech obywateli Gruzji Konsulami honorowymi mogą być - w przeciwieństwie do zawodowych - osoby posiadające obywatelstwo państwa przyjmującego. W takim przypadku jego przywileje są bardzo ograniczone i sprowadzają się do wyłączenia możliwości pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej w związku z wykonywaniem przez niego czynności konsularnych.

Autorka/Autor:mm/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Angela N Perryman / Shutterstock.com