Ekspresowy sąd w Kalifornii. Dopuszczono małżeństwa homoseksualne


Federalny sąd apelacyjny w San Francisco uchylił ze skutkiem natychmiastowym tymczasowy zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych w stanie Kalifornia. Chwilę później odbyły się pierwsze ceremonie ślubne.

Sąd wydał taką decyzję wkrótce po środowym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA, który uznał za sprzeczną z konstytucją USA tzw. ustawę o obronie małżeństwa heteroseksualnego. Natychmiast po opublikowaniu decyzji sądu przed budynkiem ratusza w San Francisco zaczęły się gromadzić pary homoseksualne ora aktywiści ruchu gejowskiego. Szybko wznowiono tam formalne rejestrowanie związków osób tej samej płci.

"Niehonorowo"

Zgodnie z obowiązującymi zasadami sąd apelacyjny powinien odczekać z uchyleniem zakazu 25 dni od czasu orzeczenia Sądu Najwyższego. Jednak sędziowie postanowili uchylić zakaz już w piątek, aby umożliwić wznowienie zawierania małżeństw gejowskich jeszcze przed paradą Gay Pride, która ma odbyć się podczas weekendu. Przeciwnicy związków homoseksualnych nazwali to "oburzającym" krokiem i "niehonorowym" osiągnięciem celu. - Jeszcze nie wiemy czy będziemy mogli jakoś dalej z tym walczyć, ale niezależnie od tego, to dzień hańby dla Kalifornii - stwierdził Andy Pugino, szef koalicji organizacji konserwatywnych, które doprowadziły do ustalenia tymczasowego zakazu. Małżeństwa gejowskie zalegalizowano w Kalifornii już w roku 2008. Jednak po kilku miesiącach przeciwnicy takich związków wystąpili z inicjatywą tzw. Propozycji 8 zabraniającej małżeństw osób tej samej płci. Została ona przyjęta w drodze głosowania przez mieszkańców stanu.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP, BBC News