12-latek z Florydy dostał ten sam eksperymentalny lek, który pozwolił uratować wcześniej 12-letnią dziewczynkę z Arkansas, którą również zaatakowała ameba. Jego stan jest jednak znacznie gorszy.
Za późne zwycięstwo
W ocenie lekarzy mózg chłopca jest w znacznym stopniu zniszczony. Zanim udało się zabić pasożyty, zdążyły poczynić daleko idące szkody. 12-latek pozostaje w śpiączce i jego mózg wykazuje tylko ograniczoną aktywność.
- Odnieśliśmy małe zwycięstwo, ale do końca wojny jeszcze daleko - napisał jego ojciec na portalu społecznościowym, gdzie powstał profil wspierający Zachary'ego. Kolejne testy mające wykazać, czy będzie szansa na wyzdrowienie chłopca, mają zostać przeprowadzone w piątek i sobotę.
Rodzice 12-latka wierzą, iż ich dziecko będzie czwartą osobą, która w ciągu ostatnich 50 lat przeżyła atak groźnej ameby i zdołała wyzdrowieć.
Jest nadzieja
Źródłem nadziei dla rodziny Reyna jest historia Kali Harding z Arkansas, która została zaatakowana przez tego samego pasożyta w lipcu. Po podaniu eksperymentalnego leku, pierwotnie stworzonego w celu zwalczania raka piersi, ameby w mózgu 12-latki wyginęły. Na szczęście uprzednio nie zdołały dokonać rozległych zniszczeń i Harding wraca do zdrowia.
Według lekarzy dziewczynka będzie funkcjonować normalnie. 12-latka stała się tym samym trzecią osobą na liście tych, którzy przetrwali atak ameby i wrócili do zdrowia.
Niebezpieczna ciepła woda
Po zdiagnozowaniu Reyna władze Florydy wydały ostrzeżenie przed kąpielami w stojących słodkowodnych zbiornikach wodnych, gdzie woda ma wysoką temperaturę. W takich warunkach ameba rozwija się najlepiej.
12-latek zaraził się najprawdopodobniej podczas zabawy w stawie opodal domu. Kilka godzin po powrocie poszedł spać i przespał cały następny dzień. Zaniepokojona rodzina zawiozła go do szpitala, gdzie stwierdzono, że pasożyt atakuje jego mózg. Od tego czasu 12-latek jest w śpiączce.
Ameba Naegleria fowleri jest bardzo rzadka. W ostatniej dekadzie na terenie USA zanotowano około 30 przypadków zaatakowania przez nią ludzi. Niemal wszystkie były śmiertelne.
Autor: mk / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: CDC / Dr. Govinda S. Visvesvara