Ekolodzy ostrzegali przed "wybetonowaniem" wyspy

Aktualizacja:
Zniszczona Madera
Zniszczona Madera
PAp\EPA
Zniszczona MaderaPAp\EPA

Rząd regionalny Madery ogłosił wstępną listę ofiar nawałnicy, która nawiedziła wyspę. To 43 zabitych i ponad 120 rannych. Ekolodzy przypominają, że ostrzegali przed skutkami "wybetonowania" wyspy.

Usuwanie zniszczeń spowodowanych przez potoki górskie, które wystąpiły z brzegów pod wpływem nawałnicy, oraz lawiny ziemne i obsunięcia się gruntów potrwa na Maderze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Tak ocenia sytuację dowództwo ekip saperskich i strażackich przysłanych w niedzielę z Lizbony na wyspę. Wśród ofiar nie ma Polaków.

Premier Portugalii Jose Socrates, który przybył w niedzielę na Maderę samolotem wojskowym, zapewnił, że regionalny rząd archipelagu otrzyma od metropolii "wszelką niezbędną pomoc". W niedzielę przed południem strażacy zdołali dotrzeć do odciętego od świata osiedla Curral de Freiras, które liczy 4 tys. mieszkańców i położone jest w kraterze wygasłego wulkanu. Wobec osunięć gruntu większość domów jest tam jednak nadal niedostępna.

Na otwartym z powrotem dla ruchu lotnisku międzynarodowym niedaleko stolicy, Funchal, wylądował wojskowy samolot transportowy C-130 z ekipą lekarzy i sprzętem medycznym. Przywiózł także polowe centrale telefoniczne, ponieważ Funchal, pobliskie miasto Riveira Brava i wiele innych miejscowości na południowym wybrzeżu wyspy, które najbardziej ucierpiało, pozostaje bez łączności.

Nurkowie nadal pracują

Stolica Madery nadal jest bez światła, nie działają wodociągi, nie dało się na razie przywrócić komunikacji na wielu drogach prowadzących do Funchal. Najgorsze zniszczenia żywioł wyrządził w handlowej, nadmorskiej części miasta. Woda porywała ze stromych ulic parkujące samochody osobowe, furgonetki i ciężarówki, które spadały na dachy niżej położonych domów.

Ekipy nurków przystąpiły w sobotę do poszukiwania samochodów, które wzburzone wody dwóch górskich potoków przepływających przez Funchal i strumienia przecinającego miejscowość Ribeira Brava zaniosły aż do morza. Lizboński dziennik "Publico" zamieścił wśród zdjęć zniszczeń, spowodowanych przez ulewę i wicher wiejący nad Maderą z szybkością 100 kilometrów na godzinę, fotografię jednego z potoków płynących przez stolicę wyspy. Zmienił się podczas nawałnicy we wzburzoną rzekę, której wody nie pomieściły się w wybetonowanym korycie i niszczyły wszystko wokół.

Zabetonowali Maderę

Przed skutkami "betonowania" Madery, zwężania koryt potoków i strumieni górskich celem uzyskania dodatkowego miejsca pod budowę domów od dawna ostrzegały miejscowe organizacje ekologiczne. Dziś Madera, główna wyspa archipelagu, zwana "wiecznym ogrodem", poprzecinana nowymi drogami szybkiego ruchu, wiaduktami i tunelami przypomina szwajcarski ser - pisze agencja AFP o skutkach "betonowania" wyspy.

Szef rządu Madery Alberto Joao Jardim, pozostający od długiego czasu w konflikcie z władzami centralnymi w Lizbonie, broniąc się przed zarzutami ekologów, użył w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami takiej metafory: "Kiedy przybyłem tu w 1978 roku, ludność Madery mieszkała w jaskiniach".

Podkreślił, że za jego administracji dzięki polityce wielkich przedsięwzięć budowlanych na wyspie, finansowanych w znacznej mierze przez Unię Europejską, Madera z jednego z najbiedniejszych regionów Portugalii stała się regionem o dochodach wyższych o 25 proc od średniej krajowej.

Ronaldo pomoże

"Perłę Atlantyku", jak reklamowana jest w folderach biur podróży, odwiedza co roku 850 tys. turystów - tradycyjnie, od XIX wieku przybywających z W. Brytanii, a obecnie również z Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. Z całego świata napływają do regionalnego rządu Madery wyrazy współczucia i kondolencje. Król Hiszpanii Juan Carlos zatelefonował w niedzielę do prezydenta Portugalii Anibala Cavaco Silvy, oferując pomoc w usuwaniu szkód wyrządzonych przez klęskę żywiołową na Maderze.

 
Madera pogrążona w chaosie 

Napastnik Realu Cristiano Ronaldo, który urodził się na Maderze, zaoferował pomoc materialną z powodu "katastrofy bez precedensu", jaka dotknęła jego rodzinną wyspę. List kondolencyjny wystosował też prezydent Lech Kaczyński, przekazując głębokie wyrazy współczucia rodzinom ofiar tragedii na Maderze.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAp\EPA