Dziś kolejny okrągły stół. W Charkowie, nie w Doniecku

Aktualizacja:

O godzinie 11 polskiego czasu odbędzie się kolejny ogólnoukraiński okrągły stół jedności narodowej. Jak poinformował w piątek wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszułynski, rozmowy tym razem odbędą się w Charkowie.

W środę po posiedzeniu pierwszego okrągłego stołu w Kijowie były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk poinformował, że kolejne obrady zaplanowano na sobotę w Doniecku. W piątek, Rusłan Koszułynski, wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu powiedział, że okrągły stół odbędzie się jednak w Charkowie. Przyczyn zmiany lokalizacji nie wyjaśniono.

Rozmowy mają rozpocząć się o godz. 12 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce).

Zapewniali, że przygotują Donieck do spotkania

Zorganizowanie rozmów na wschodzie kraju postulowała Partia Regionów, na czele której stał do niedawna obalony w lutym prezydent Wiktor Janukowycz. Krawczuk, który przewodniczył środowym obradom, oceniał, że kontynuacja posiedzenia w Doniecku będzie utrudniona ze względu na trwające tam akcje prorosyjskich separatystów. - Bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, zapraszając uczestników okrągłego stołu do Doniecka – mówił wówczas. Gubernator obwodu donieckiego Serhij Taruta zapewniał jednak, że w ciągu dwóch dni przygotuje miasto do spotkania.

Dialog "odpowiedzią" ukraińskich władz

Serię okrągłych stołów jedności zainicjowali pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk. Po środowych obradach ukraińskie MSZ oświadczyło, że rozwiązania wypracowane przez uczestników tych spotkań zostaną wcielone w życie. "Dialog jedności narodowej jest odpowiedzią ukraińskich władz na dążenie obywateli Ukrainy do wspólnego, pokojowego i zgodnego rozwoju jednego, niepodzielnego i suwerennego państwa” – napisał wtedy ukraiński MSZ. Ministerstwo zaznaczyło, że okrągły stół kolejny raz potwierdza, że Kijów wypełnia porozumienia z Genewy, gdzie Ukraina zobowiązała się, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi, UE i Rosją będzie dążyła do deeskalacji napięcia w swych obwodach wschodnich.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kde\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: