Kula ognia, morze braw. Pierwsze chwile lotu testowego Starship

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Należąca do SpaceX najpotężniejsza rakieta na świecie - Starship - ruszyła z bazy testowej w Teksasie, pokonując granicę kosmosu. Tak wyglądał moment startu.

Rakieta Starship wystartowała o godzinie 14.03 polskiego czasu z bazy testowej położonej na plaży Boca Chica w Teksasie. Start rakiety obserwowała liczna grupa pracowników SpaceX, których okrzyki radości i brawa było słychać w relacji na żywo.

Po niespełna trzech minutach od startu doszło do planowanego oddzielenia obydwu członów rakiety, nastąpiła jednak nieoczekiwana eksplozja boostera, który powinien opaść na Ziemię.

CZYTAJ WIĘCEJ: Najpotężniejsza rakieta świata dotarła do granicy kosmosu

Starship jest najpotężniejszą rakietą na świecie. Składa się ze statku i boostera o nazwie Super Heavy. Oba moduły mają razem aż 120 metrów wysokości - to największa rakieta, jaką dotychczas zbudowano. Starship ma w przyszłości wynieść astronautów na Księżyc podczas misji Artemis III, a docelowo także zabrać ludzi na Marsa.

Pierwszy lot rakiety odbył się 20 kwietnia 2023 roku, test został jednak oblany. Po odłączeniu od rakiety statek miał za pomocą własnego napędu odbyć około 90-minutową podróż dookoła Ziemi. Kiedy jednak nadszedł czas na odłączenie obu części rakiety, zaczęła się kręcić, po czym eksplodowała na wysokości 35 kilometrów nad Ziemią.

Zobacz także: Rakieta Starship wybuchła po czterech minutach. Tak zareagował Elon Musk

Rakieta StarshipPAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Space-X