Donald Trump skończył 78 lat. Joe Biden złożył mu "życzenia". "Wiek to tylko liczba"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Donald Trump o "absolutnie ustawionym procesie"
Donald Trump o "absolutnie ustawionym procesie"
TVN24
Donald Trump o "absolutnie ustawionym procesie" TVN24

Były prezydent USA Donald Trump obchodzi w piątek 78. urodziny. Z tej okazji "życzenia" złożył mu jego polityczny rywal prezydent Joe Biden. Ubiegający się o ponowną kadencję lider republikanów jest drugim po 81-letnim Bidenie najstarszym kandydatem do prezydentury w historii Stanów Zjednoczonych.

"Wszystkiego najlepszego z okazji 78. urodzin, Donald. Przyjmij radę od jednego staruszka dla drugiego: wiek to tylko liczba. Ale te wybory (prezydenckie - red.) to wybór". Do wpisu dołączył nagranie, w którym wymienia kontrowersyjne dokonania Donalda Trumpa jako prezydenta i opatruje je swoimi komentarzami.

Również sztab Bidena złożył w piątek oponentowi sarkastyczne życzenia, wymieniając listę jego "osiągnięć" (w tym jego niedawny wyrok skazujący za przestępstwo). "Wszystkiego najlepszego, Donald. Jesteś krętaczem, przegrywem, oszustem i zagrożeniem dla naszej demokracji, gospodarki, praw i przyszłości" - napisał w oświadczeniu rzecznik kampanii Bidena.

Urodziny byłego prezydenta już w czwartek fetowali republikańscy kongresmeni i senatorzy, z którymi Trump spotkał się pod Kapitolem. Podczas spotkania z członkami Izby Reprezentantów politycy odśpiewali mu "Happy Birthday" i zaprezentowali tort na jego cześć. W piątek wieczorem weźmie natomiast udział w imprezie urodzinowej organizowanej przez klub jego sympatyków i darczyńców, Club 47 w Palm Beach na Florydzie.

Donald TrumpJIM LO SCALZO/EPA/PAP

Kto wiekiem wojuje...

Sam Trump starał się publicznie nie podkreślać swojego wieku. Gdy podczas wiecu w Las Vegas piosenkę urodzinową zaśpiewali mu jego fani, przyznał że "w pewnym momencie nie chce się już słyszeć Happy Birthday" i że wolałby udawać, że ten dzień nie istnieje.

Trump jest drugim po Bidenie najstarszym kandydatem na prezydenta USA i niezależnie, kto wygra listopadowe wybory, pobije rekord pod względem wieku w momencie objęcia urzędu. Kiedy Biden obejmował urząd w styczniu 2021 roku, miał 78 lat i 61 dni. Jeśli Trump wygra, w dniu inauguracji będzie miał 78 lat i 219 dni. Biden będzie miał natomiast 82 lata i 61 dni.

Joe BidenPAP/EPA/JULIEN DE ROSA / POOL

Wiek oponenta jest jednym z najczęściej podnoszonych przez Trumpa argumentów przeciwko Bidenowi w kampanii wyborczej. Trump często określa prezydenta jako człowieka, który nie wie, co się dzieje, "nie potrafi sklecić dwóch zdań" i który może nie dożyć do wyborów. W odpowiedzi sztab Bidena także zaczął podkreślać wiek Trumpa i obie ekipy przerzucają się zamieszczaniem nagrań z przejęzyczeniami, pomyłkami i innymi wpadkami mającymi świadczyć o niedołężności przeciwnika.

W ostatnim czasie paliwem do ataku na byłego prezydenta była opowiedziana przez niego podczas wiecu historia o rekinach i łodziach o napędzie elektrycznym, podczas której spekulował, że wolałby zostać porażony prądem tonącej baterii niż zagryzionym przez rekina. Telewizja CNBC doniosła natomiast, że podczas środowego spotkania z szefami dużych firm w Waszyngtonie dyrektorzy byli zaskoczeni "meandrującymi" wypowiedziami Trumpa, który "nie mógł utrzymać jednej myśli".

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/EPA/PAP