Jest uważana za córkę Putina. Ma stanąć na czele instytutu sztucznej inteligencji

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP
TVN24 BiSDomniemana córka Putina prawdopodobnie się rozwiodła (relacja Andrzeja Zauchy - koreposndenta "Faktów" TVN ze stycznia 2018 roku)

Władimir Putin powiedział kiedyś, że ten, kto zdoła uzyskać monopol w sferze sztucznej inteligencji, "stanie się władcą świata". Teraz na czele Instytutu Badań nad Problemami Sztucznej Inteligencji Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego ma stanąć Katierina Tichonowa, uważana za młodszą córkę prezydenta Rosji.

Dziennik "Wiedomosti" poinformował o tym, powołując się na kopię prezentacji przedstawionej przez rektora uczelni Wiktora Sadowniczego na posiedzeniu rady naukowej uniwersytetu. Posiedzenie odbyło się w styczniu, ale informacje na jego temat wypłynęły dopiero teraz.

W prezentacji mowa jest o tym, że na czele instytutu stanie "K.W. Tichonowa". Pracownicy uniwersytetu potwierdzili "Wiedomostiom", że chodzi o szefową fundacji Narodowy Rozwój Intelektualny Innopraktika - Katierinę Tichonową. W przekonaniu wielu ludzi i mediów Tichonowa jest córką Putina. Tak wynikało z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego m.in. przez agencje Reuters i Bloomberg. Tichonowa i Putin jak dotąd ani nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli tym doniesieniom.

Domniemana córka Putina Katierina TichonowaEast News

W burze prasowym Innopraktiki poinformowano, że instytut sztucznej inteligencji został utworzony w ubiegłym roku – podała telewizja Dożdż. Putin często powraca w swoich wypowiedziach do problemu sztucznej inteligencji. Mówi, że ten, kto zdoła uzyskać monopol w sferze sztucznej inteligencji, "stanie się władcą świata".

W skład zarządu Innopraktiki wchodzą czołowi biznesmeni zbliżeni do Putina, w tym Sieriej Czemiezow, Nikołaj Tokariew, Igor Sieczyn i Borys Kowalczuk.

Domniemana córka Putina

W 2018 roku poinformowano, że fundacja Tichonowej uzyskała kontrakt spółki naftowej Rosnieft na sumę prawie 355 mln rubli (4,8 mln euro). Tichonowa była żoną Kiriłła Szamałowa, syna przyjaciela Putina, który swego czasu znajdował się na liście miliarderów pisma "Forbes", ale para – według mediów – już się rozstała.

O Katierinie Tichonowej pisano, że urodziła się w 1986 roku w NRD. W grudniu 2017 roku na konferencji prasowej Putin był pytany o to, czy jest jego córką. Odparł wówczas, że nie omawia spraw związanych z rodziną, i dodał, że członkowie jego rodziny nie zajmują się biznesem ani polityką.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: East News