Dlaczego człowiek staje się psychopatą?

Aktualizacja:

Przełomowe badania mózgu przestępców-psychopatów. Po raz pierwszy udało się namierzyć uszkodzenie, które występuje u wszystkich przebadanych chorych. To odkrycie może otworzyć drogę do diagnozowania psychopatii i być może nawet do jej leczenia.

Naukowcy z King's College w Londynie przebadali dziewięciu psychopatów skazanych za okrutne przestępstwa - morderstwa i gwałty. – Jeśli szerzej zakrojone badanie potwierdzi wykrytą przez nas prawidłowość, tej informacji nie można zlekceważyć – mówi profesor Michael Craig, jeden z członków grupy badawczej. Dodaje, że badania są tym ważniejsze, że psychopaci z reguły są recydywistami, popełniają zbrodnie wielokrotnie.

Wyboista droga w głowie przestępcy

Zastrzega, że jego badanie przeprowadzono na razie na tak małej grupie, że nie można wyciągać z niego wiążących wniosków.

Mózgi psychopatów różnią się tym, że jedno z połączeń między ośrodkami przypomina wyboistą drogę, pełną dziur. Nie jest tak „dobrze utrzymane” jak u osób zdrowych mc

Mózgi badano jedną z metod rezonansu magnetycznego, DT-MRI. - Wcześniej technologia nie pozwalała nam na takie badanie - mówi Reuterowi Craig. – Mózgi psychopatów różnią się tym, że jedno z połączeń między ośrodkami przypomina wyboistą drogę, pełną dziur. Nie jest tak „dobrze utrzymane” jak u osób zdrowych – wyjaśnia.

Wyniki badań opublikowano w periodyku "Molecular Psychiatry".

Źródło: Reuters