Darmowe prezerwatywy i strzykawki dla więźniów

 
Czy darmowe strzykawki ograniczyłyby problem?sxc.hu

Przepełnione więzienia są wylęgarnią AIDS - powiedział specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur Manfred Nowak. Przemawiając na międzynarodowej konferencji "AIDS 2010" wezwał do podjęcia odpowiednich kroków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV, w tym do rozdawania w więzieniach darmowych strzykawek i prezerwatyw.

- Mamy do czynienia z globalnym kryzysem więziennictwa - powiedział Nowak ostatniego dnia odbywającej się w Wiedniu konferencji. Wyjaśnił, że wirus przenosi się, ponieważ więźniowie używają brudnych igieł do wstrzykiwania narkotyków, utrzymują między sobą kontakty seksualne, tatuują się, używają tych samych nożyków do golenia.

Prezerwatywy i strzykawki dla więźniów

Nowak wezwał władze, by informowały więźniów o ryzyku zarażenia się wirusem HIV, rozdawały darmowe prezerwatywy, igły i strzykawki oraz zapewniały dostęp do badań na obecność wirusa. Stwierdził również, że więźniom powinno się oferować różne rodzaje terapii.

- Nauka dokładnie nam mówi, co mamy zrobić. Wdrażanie tego w życie to kwestia woli politycznej - powiedział Nowak.

Boją się leczenia

Jednak z badania Human Rights Watch (HRW) wynika, że w niektórych więzieniach, na przykład w Zambii, seropozytywni więźniowie odmawiają leczenia, ponieważ "boją się o swoje bezpieczeństwo i reakcje strażników oraz współwięźniów".

Z kolei w Nigerii, gdzie stosunki między osobami tej samej płci oficjalnie nie istnieją, zabronione jest rozdawanie prezerwatyw, ponieważ "uważa się, że wspiera to dewiacje seksualne" - powiedział AFP Emeka Chima z Towarzystwa na rzecz Zdrowia Rodzinnego.

Zmniejszyć przemoc i przeludnienie

Według Nowaka strażnicy więzienni powinni zapobiegać gwałtom oraz innym formom nacisków, do których dochodzi w przepełnionych placówkach.

- Jednym z najważniejszych środków w zapobieganiu przenoszenia się HIV byłoby zmniejszenie przeludnienia (w zakładach karnych) - dodał Nowak. Dlaczego? Gdyż prowadzi ono do wybuchów przemocy oraz innych sprzyjających rozprzestrzenianiu się wirusa zachowań - dodał Nowak.

Jak powiedział, wirus HIV znacznie częściej występuje wśród więźniów niż wśród ogółu ludności. Na Ukrainie występowanie wirusa w więzieniach jest co najmniej 10 razy wyższe niż wśród całej populacji.

Na całym świecie w więzieniach przebywa ok. 30 mln osób.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu