Czarnobyl vs. Fukushima 6:1


Emisja radioaktywna po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima była sześciokrotnie niższa niż podczas katastrofy w Czarnobylu - poinformowała spółka TEPCO, operator siłowni.

Według wyliczeń TEPCO po awarii elektrowni z uszkodzonych reaktorów do atmosfery przedostały się substancje promieniotwórcze o łącznej aktywności 900 tys. terabekereli.

Dla porównania po katastrofie w ukraińskiej elektrowni w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 r., do atmosfery przedostały się substancje o aktywności 5,2 mln terabekereli, głównie dlatego, że eksplodował sam reaktor, do czego nie doszło w Fukushimie.

Nowe dane spółki TEPCO oparto na badaniach przeprowadzonych 12 i 31 marca 2011 r. wewnątrz i na zewnątrz siłowni.

TEPCO ocenia, że substancje promieniotwórcze, które przedostawały się do otoczenia w następnych tygodniach i miesiącach nie przekraczają 1 proc. tych z marca 2011 r.

Największa katastrofa od czasów Czarnobyla

Położona 240 kilometrów na północny wschód od Tokio elektrownia została zrujnowana 11 marca 2011 r. przez trzęsienie ziemi i towarzyszące mu tsunami. W części jej reaktorów wskutek awarii systemu chłodzenia doszło do stopienia się prętów paliwowych.

Była to największa awaria nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu.

Źródło: PAP