Świat

Coco Chanel agentką Abwehry nr F-7124?

Świat

Aktualizacja:
Archiwum TVN24Słynna projektantka mody miała współpracować z niemieckim wywiadem

Znowu wraca temat oskarżeń pierwszej damy francuskiej mody Coco Chanel o współpracę z Abwehrą. Tym razem za sprawą wchodzącej dziś na półki księgarń jej biografii.

Dziś biografia Coco trafia do księgarń w USA 

Książka "Sleeping with the enemy, Coco Chanel's secret war" (ang. Sypiając z wrogiem, tajna wojna Coco Chanel) pióra mieszkającego we Francji amerykańskiego dziennikarza Hala Vaughana ukaże się na razie tylko w USA.

Autor powołuje się na francuskie, niemieckie, brytyjskie oraz amerykańskie archiwa i oskarża Coco Chanel o współpracę z nazistami. W 1940 roku, mając wówczas 57 lat, Coco miała zostać zwerbowana przez Abwehrę, czyli niemiecki wywiad i kontrwywiad wojskowy.

Agentka F-7124

Była - jeśli wierzyć dziennikarzowi - agentką F-7124, a pseudonim "Westminster" pochodził od nazwiska jej dawnego kochanka, Duke'a de Westminster.

Vaughan tłumaczy misje, których podjęła się dla niemieckiego wywiadu, wolą wydostania z niemieckiego obozu jej siostrzeńca Andre. Na kartach biografii swojego autorstwa dziennikarz opisuje również romans damy francuskiej mody z niemieckim oficerem i szpiegiem, baronem Hansem Guntherem von Dincklage, zwanym Spatz.

W luksusie, blisko nazistowskich notabli

Jego wpływy i pozycja - pisze Vaughan - pozwoliły Coco podczas okupacji mieszkać w luksusowym hotelu Ritz, gdzie bywali wówczas Hermann Goering i Joseph Goebbels - pisze Vaughan.

Tuż po wyzwoleniu Francji projektantka mody została na krótko aresztowana. Wypuszczono ją dzięki interwencji jej przyjaciela Winstona Churchilla.

Doniesieniom o swojej agenturalnej przeszłości Coco Chanel zawsze zaprzeczała.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24