Co robi słoń, kiedy się spieszy?

 
Co robi słoń, kiedy się spieszy?sxc.hu

Kiedy słoń porusza się z dużą szybkością, to biegnie, czy idzie? - takie zagadnienie stało się przedmiotem badań międzynarodowego zespołu naukowców z Belgii, Włoch i Tajlandii. Zbadali, zmierzyli - i rozstrzygnęli: słonie jednocześnie i biegną, i idą.

Dokładniej mówiąc, naukowcy ustalili, że słonie poruszające się z dużą szybkością biegną przednimi nogami, a idą tylnymi. O ich odkryciu pisze portal BBC News.

Wcześniej wiadomo było już, że słonie częściowo biegną, a częściowo chodzą, kiedy poruszają się z dużą szybkością. Naukowcom udało się zbadać wnikliwiej ten ruch dzięki specjalnie zbudowanemu torowi, precyzyjnie mierzącemu siłę wywieraną przez słonia przy każdym kroku.

Jednocześnie w czasie badań prowadzonych w rezerwacie w Tajlandii słonie były filmowane. Pomiary z toru porównane z klatkami filmowymi pozwoliły na przyjrzenie się nawet najmniejszym ruchom biegnącego/chodzącego słonia.

Jak podaje BBC, kluczowy okazał się związek między energią potencjalną a kinetyczną: iedy zwierzę podnosi stopę z ziemi i kieruje ją naprzód, potencjalną energię zgromadzoną w muskułach i ścięgnach przetwarza na energię kinetyczną. Gdy stopa ląduje na ziemi, energia kinetyczna na powrót przechodzi w potencjalną - i to zjawisko powtarza się naprzemiennie. Natomiast przy biegu taka wymiana "w tę i z powrotem" nie zachodzi.

- Kiedy słoń nabiera coraz większej szybkości, energia kinetyczna i potencjalna zmieniają się i zaczynają być bardziej zbieżne. To tak, jakby zmierzał do szybkości przejściowej, w której chce z chodu przejść w bieg, ale właściwie nie może tego zrobić. To tak, jakby nie mógł całkiem przejść do wrzucenia drugiego biegu - próbuje obrazowo wyjaśnić profesor Norman Heglund z zespołu prowadzącego badania.

Najszybszy słoń, którego obserwowano, poruszał się z prędkością 18 km na godzinę. Wyniki badania publikuje Journal of Experimental Biology.

Teraz naukowcy planują przyjrzeć się innym wielkim zwierzętom - na przykład hipopotamom lub nosorożcom, by dowiedzieć się, czy biegają one, czy też raczej chodzą.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu