Kobieta po przeszczepie macicy urodziła córeczkę. Narząd pochodził od martwej dawczyni

Świat

Kobieta z macicą przeszczepioną od martwego dawcy urodziła dziecko clevelandclinic.org
wideo 2/4

W klinice w Cleveland w stanie Ohio miał miejsce niezwykły poród. Na świat przyszła tam dziewczynka, której matka przeszła zabieg przeszczepu macicy. Narząd pochodził od martwej dawczyni. Matka i dziewczynka mają się dobrze.

O sukcesie klinika w Cleveland w stanie Ohio poinformowała na swojej stronie internetowej we wtorek 9 lipca.

Operacja przeszczepu macicy miała miejsce w 2017 roku. W 2018 roku trzydziestokilkuletnia pacjentka została zapłodniona metodą in vitro. Zdrowa dziewczynka przyszła na świat w czerwcu, przez cesarskie cięcie.

To pierwszy tego typu udany zabieg w Stanach Zjednoczonych i drugi na świecie.

"Poród przebiegł bez komplikacji. Zarówno matka, jak i dziecko mają się dobrze. To najlepszy scenariusz, jaki mogliśmy sobie wyobrazić" - czytamy na stronie internetowej Cleveland Clinic.

Zobacz > Pionierski przeszczep macicy. Są kontrowersje

Dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcieclevelandclinic.org

Eksperymentalny program

Matka dziewczynki urodziła się bez macicy. Kobieta zakwalifikowała się jako uczestniczka do eksperymentalnego programu w Cleveland Clinic. W jego ramach leczonych jest 10 kobiet, w wieku od 20 do trzydziestu kilku lat, które urodziły się bez macicy.

"Należy pamiętać, że przeszczepy macicy to nowoczesna i szybko rozwijająca się metoda leczenia, nad którą nadal trwają badania. Przeprowadzony przez nas zabieg daje jednak duże nadzieje kobietom, które nie mogą mieć dzieci z powodu braku tego narządu" - piszą pracownicy Cleveland Clinic.

Pierwszy zabieg przeszczepu macicy od martwego dawcy miał miejsce w 2017 roku w Brazylii. 32-letnia kobieta otrzymała organ od 45-latki, która zmarła z powodu udaru.

Pierwszą kobietą w historii medycyny, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy była 36-letnia Szwedka. Pionierski zabieg miał miejsce w 2014 roku.

Czytaj też: Ważyła tyle co jabłko. W San Diego urodziło się najmniejsze dziecko na świecie

Autor: mbl//mro / Źródło: clevelandclinic.org, CNN, DailyMail

Źródło zdjęcia głównego: clevelandclinic.org