Chiny i Rosja reagują na działania USA. Rozpoczynają wspólne manewry

Źródło:
PAP
Chińskie i rosyjskie okręty przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi. Nagranie archiwalne
Chińskie i rosyjskie okręty przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/4
Chińskie i rosyjskie okręty przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie na Morzu Japońskim. Pięć chińskich okrętów wojennych wyruszyło w sobotę na spotkanie floty rosyjskiej. Wspólne ćwiczenia "Northern/Interaction-2023" mają na celu "ochronę bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich" - oświadczyło ministerstwo obrony w Pekinie.

Eksperci, na których powołuje się chiński portal dziennika "South China Morning Post" twierdzą, że ćwiczenia są odpowiedzią na zacieśnianie przez USA współpracy z Japonią i Koreą Południową, w celu przygotowania się na ewentualny konflikt na Tajwanie.

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie

Zhou Chenming, badacz z pekińskiego think tanku Yuan Wang zauważył, że USA dążą do odizolowania Rosji i Chin, przy czym współpracują nie tylko z Japonią i Koreą Południową, ale także z innymi sojusznikami i partnerami w regionie Azji i Pacyfiku.

- Napięte stosunki między USA a Chinami i Rosją zbliżają do siebie Pekin i Moskwę - powiedział Chenming.

Komentator spraw wojskowych Song Zhongping dodał, że morskie korytarze i cieśniny, w których odbywać się będą manewry mogą być dla Stanów Zjednoczonych kluczowymi rejonami pozwalającymi na zablokowanie Chinom i Rosji dostępu do Zachodniego Pacyfiku. Częste ćwiczenia chińsko-rosyjskie "są więc bardzo istotne do przegotowania się do przełamania ewentualnych blokad" - ocenił.

Autorka/Autor:mb / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru