TVN24 | Świat

Chiny odpowiadają Amerykanom. "Udzielą dalszej odpowiedzi w zależności od rozwoju sytuacji"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Władze w Pekinie odpowiedziały na decyzję USA w sprawie sankcji nałożonych na chińskich urzędników z powodu represjonowania muzułmańskiej grupy etnicznej Ujgurów. Chiny ogłosiły restrykcje wobec kilku amerykańskich polityków, w tym dwóch senatorów.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Restrykcje odwetowe wobec amerykańskich polityków ogłosiła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie. Nie wyjaśniła, co konkretnie przewidują te sankcje. - Działania USA poważnie ingerują w wewnętrzne sprawy Chin, poważnie naruszają podstawowe normy relacji międzynarodowych i poważnie szkodzą stosunkom chińsko-amerykańskim. Chiny udzielą dalszej odpowiedzi w zależności od rozwoju sytuacji - powiedziała Hua.

Na liście polityków objętych sankcjami są senatorowie Ted Cruz i Marco Rubio, członek Izby Reprezentantów Chris Smith, specjalny ambasador USA do spraw międzynarodowej wolności wyznania Sam Brownback, a także kongresowa komisja wykonawcza do spraw Chin, która monitoruje sytuację praw człowieka i praworządności w ChRL.

Restrykcje wprowadzone przez Waszyngton

W ubiegłym tygodniu władze Stanów Zjednoczonych nałożyły sankcje na chińskich urzędników za – jak ogłosił Departament Stanu USA – udział w "poważnym łamaniu praw człowieka" Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. W komunikacie wymieniono zmuszanie ich do pracy, masowe arbitralne zatrzymania, przymusową kontrolę urodzeń oraz próby wymazania ich kultury i wiary muzułmańskiej.

Wśród objętych sankcjami dygnitarzy jest między innymi sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Sinciangu Chen Quanguo. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów tych urzędników w USA, zakaz wjazdu na terytorium tego kraju i zakaz robienia z nimi interesów przez Amerykanów.

Relacje chińsko-amerykańskie pogorszyły się w związku z pandemią COVID-19 i są obecnie uznawane za najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierają się między innymi w kwestiach handlowych, wolności prasy i wyznań, praw człowieka, autonomii Hongkongu, statusu Tajwanu i chińskich roszczeń na Morzu Południowochińskim.

Autor:tas

Źródło: PAP