MSZ Chin: nikt nie ma prawa działać na naszych wodach bez zgody Pekinu


Żadne państwo, organizacja, firma czy osoba nie może poszukiwać czy wydobywać ropy i gazu na chińskich wodach bez zgody Pekinu - podało w czwartek w oświadczeniu MSZ Chin. We wtorek Rosnieft rozpoczął odwierty w spornym akwenie na Morzu Południowochińskim.

Do miejsca odwiertów spółki Rosnieft Vietnam BV roszczą sobie prawa Wietnam i Chiny.

"Nalegamy na odpowiednie strony, by rzetelnie szanowały chińską suwerenność oraz prawa do jurysdykcji i nie robiły niczego, co może podważyć dwustronne relacje lub pokój i bezpieczeństwo w regionie" - przekazał rzecznik resortu dyplomacji Chin Lu Kang. Rosnieft utrzymuje, że spółka prowadzi odwierty na wodach terytorialnych Wietnamu.

"Firma prowadzi swoje operacje na wietnamskim szelfie w ścisłej zgodzie z zobowiązaniami wynikającymi z licencji oraz wietnamskiego prawa" - podała w czwartkowym oświadczeniu rosyjska firma.

Rosnieft zaniepokojony

Jednak jak przekazały Reutersowi zaznajomione ze sprawą źródła, Rosnieft jest zaniepokojony, że prowadzone wewnątrz chińskiej "linii dziewięciu kresek" odwierty mogą zdenerwować Pekin. Według nich rosyjski państwowy koncern obawiał się chińskiej reakcji i zależało mu, by rozpoczęcie jego działalności przy wietnamskim wybrzeżu spotkało się z "jak najmniejszą uwagą".

"Linia dziewięciu kresek" wyznacza zakres chińskich roszczeń na Morzu Południowochińskim. Akwen przez nie wytyczony pokrywa się częściowo z wietnamską wyłączną strefą ekonomiczną. Według map miejsce odwiertów Rosnieftu znajduje się 85 km w głąb obszaru, do którego prawa roszczą sobie Chiny.

Napięcia wokół sztucznego powiększania wysp

- To byłoby poważnym ciosem dla kiełkującego chińsko-rosyjskiego sojuszu, jeśli Pekin poprosiłby Moskwę o zakończenie projektów energetycznych w Wietnamie - ocenił w wypowiedzi dla Reutersa Ian Storey z singapurskiego ISEAS-Yusof Ishak Institute. Jak przypomina brytyjska agencja, Chiny są największym odbiorcą rosyjskiego eksportu (głównie ropy i gazu). Przez Morze Południowochińskie prowadzą ważne szlaki żeglugowe. Ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga pięciu bilionów dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu wysp wchodzących w skład archipelagu Spratly.

USA kwestionują roszczenia Chin do tego akwenu. Polityka Pekinu doprowadziła też do sporu terytorialnego z innymi krajami regionu roszczącymi sobie prawa do akwenu: Filipinami, Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP