Świat

Chciał uprowadzić samolot i lecieć do Soczi. Turcy poderwali F-16

Świat

Arpingstone/Wikipedia-CC-BYNa pokładzie znajdowało się 110 pasażerów

Pasażerski samolot tureckich linii lotniczych Pegasus lądował w Istambule po tym, jak jeden z pasażerów oświadczył, że na pokładzie znajduje się bomba i domagał się skierowania maszyny na Soczi, gdzie w piątek rozpoczęły się zimowe igrzyska. Turcy poderwali myśliwiec F-16.

Informację podały tureckie media. Lokalna telewizja pokazała samolot należący do Pegasus Airlines, który wylądował w Stambule.

- Kiedy samolot był jeszcze w powietrzu, jeden z pasażerów powiedział, że na pokładzie jest bomba i zażądał, żeby samolot nie lądował w Sabiha Gokcen w Turcji, ale w Soczi - powiedział tureckiemu oddziałowi CNN minister transportu Turcji Habip Soluk.

Interweniują siły specjalne

Dodał, że domniemanym porywaczem jest mężczyzna o narodowości ukraińskiej. CNN pisze, że po żądaniach mężczyzny, piloci wysłali sygnał porwania, a po wylądowaniu kontrolerzy lotu skierowali go do bezpiecznej strefy.

Władze lotniska w krótkim oświadczeniu podały: "Ludzie są nadal w środku (samolotu - red.), ale pilot dał służbom bezpieczeństwa sygnał, że mogą wejść do samolotu. Na miejscu jest tłumacz, Turek, który próbuje uspokoić Ukraińca". Domniemany pasażer miał spożywać alkohol i w czasie lotu był uspokajany przez załogę, która wymogła na nim lądowanie w Istanbule - podała z kolei agencja Dogan. Boeing 737-800 lądował o godz. 18.02 lokalnego czasu (19.02 naszego czasu).

Specjalne oddziały obezwładniły już domniemanego porywacza na płycie lotniska.

110 pasażerów

"Samolot Pegasus Airlines lecący z Charkowa do Sabiha Gokcen bezpiecznie wylądował na Sabiha Gokcen po otrzymaniu informacji o podłożeniu bomby jeszcze w powietrzu" - podało tureckie lotnictwo cywilne w oświadczeniu.

Minister transportu Turcji sprecyzował, że na pokładzie znajdowało się 110 pasażerów. Potwierdził, że ktoś poinformował o bombie na pokładzie.

Autor: pk/ja / Źródło: Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: Arpingstone/Wikipedia-CC-BY

Raporty: