Chamenei: Amerykanie dobrze się zachowywali podczas rozmów, ale to koniec negocjacji

khamenei.irChamenei przestrzegł USA

Po lipcowym porozumieniu atomowym z sześcioma światowymi mocarstwami Iran nie będzie już prowadził negocjacji z USA na żadne inne tematy - oświadczył irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei. Wypowiedź ukazała się w środę na jego stronie internetowej.

- Negocjowaliśmy ze Stanami Zjednoczonymi na temat kwestii nuklearnych z określonych powodów. Amerykanie dobrze się zachowywali podczas rozmów, ale nie pozwoliliśmy i nie będziemy pozwalać sobie na negocjacje z Amerykanami w innych sprawach - powiedział Chamenei.

Tymczasem prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył we wtorek, że jego kraj jest gotów rozmawiać z "państwami regionu i mocarstwami światowymi" na temat zakończenia wojny domowej w Syrii, o ile takie negocjacje będą mogły zapewnić pokój i demokrację w tym państwie. W ubiegłym tygodniu przywódca podkreślał również, że w jego kraju nie będzie zgody na zatwierdzenie porozumienia atomowego, jeśli nie dojdzie do całkowitego zniesienia sankcji gospodarczych wobec Iranu. Opowiedział się za tym, by w sprawie porozumienia głosował parlament. Światowe mocarstwa osiągnęły 14 lipca porozumienie z Iranem, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Według Zachodu program ten miał doprowadzić do wyprodukowania broni atomowej. Kompromis zakłada zniesienie nałożonych na Iran sankcji, lecz dopiero wówczas, gdy kraj ten spełni wszystkie warunki umowy. Porozumienie musi być jeszcze zaakceptowane przez amerykański Kongres.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: khamenei.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości