Burza znów zatrzymała prom

Aktualizacja:

Miał wystartować już cztery razy, ale za każdym razem coś mu przeszkadzało. W nocy z niedzieli na poniedziałek także powinien był opuszczać ziemską atmosferę, jednak po raz kolejny przeszkodziła mu pogoda. Front burzowy był zbyt blisko stanowiska startowego promu Endeavour. Kolejne podejście - w poniedziałek.

Astronauci, którzy promem Endeavour mają lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, codziennie myślą, że wreszcie opuszczą Ziemię, ale za każdym razem na naszej planecie zatrzymuje ich pogoda.

Najpierw piorun, potem burza

Agencja NASA po raz czwarty już musiała odroczyć start promu kosmicznego. Tym razem w niedzielę wieczorem znacznie za blisko nadszedł front burzowy.

Jak poinformował rzecznik NASA, kolejna próba startu odbędzie się w poniedziałek, o godz. 18.51 czasu miejscowego (w Polsce - 51 minut po północy w nocy z poniedziałku na wtorek). Decyzja zapadła na ok. 10 minut przed planowanym na niedzielę startem.

A czas ucieka...

Było to już drugie odroczenie startu wahadłowca w ciągu ostatnich 24 godzin i czwarte, licząc od początku prób startu. Co gorsza, start promu musi odbyć się najpóźniej w środę. Jeśli do niego dojdzie, to będzie musiał być odroczony do końca lipca, bowiem w najbliższym czasie ma wystartować z misją do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS rosyjski statek transportowy Progress.

Endeavour ma dostarczyć do stacji ostatni element japońskiego laboratorium naukowego Kibo - rodzaj platformy pozwalającej na dokonywanie eksperymentów w warunkach otwartej przestrzeni kosmicznej. Ma to pozwoli to na uniknięcie czasochłonnych i potencjalnie niebezpiecznych wyjść astronautów na zewnątrz stacji.

Utrudniona budowa

Celem zaplanowanej na 12 dni misji jest też dostarczenie do stacji ISS nowych baterii słonecznych oraz części zamiennych, które będą konieczne do utrzymania funkcjonowania stacji, po wycofaniu w przyszłym roku wahadłowców z dalszej eksploatacji.

Budowa stacji ISS, która trwa już od ponad 10 lat, ma zakończyć się do września przyszłego roku. Łączna pojemność hermetycznych pomieszczeń stacji wynosi 735 m sześciennych, a wartość obiektu znajdującego się na wysokości 360 km nad Ziemią, ocenia się na 100 miliardów dolarów.

Źródło: PAP, lex.pl