TVN24 | Świat

Włamał się na konta polityków i celebrytów, wyłudził 100 tysięcy dolarów. 22-latek aresztowany w Hiszpanii

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
Reuters

W środę w Hiszpanii aresztowano 22-letniego Josepha Jamesa O'Connora, mężczyznę oskarżanego o przeprowadzenie ataku hakerskiego na Twitterze. Mężczyzna wraz z trzema innymi osobami wyłudził od użytkowników serwisu społecznościowego około 100 tysięcy dolarów.

W środę Departament Sprawiedliwości USA poinformował o aresztowaniu w Hiszpanii 22-letniego obywatela Wielkiej Brytanii w związku z atakiem hakerskim na Twittera w lipcu 2020 roku. Brytyjczyk dostał się na konta znanych polityków i celebrytów.

Oskarżonemu Josephowi Jamesowi O'Connorowi postawiono wiele zarzutów – między innymi włamania do komputerów i przejęcia kont serwisów TikTok i Snapchat, a także próbą wymuszenia na tle seksualnym, jak również stalking 16-letniej osoby.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Udział O'Connora w ataku hakerskim wyszedł na jaw w związku z prowadzonym przez FBI śledztwem – inny nastolatek zeznał, że Brytyjczyk chwalił się uzyskaniem dostępu do niektórych kont na Twitterze, w tym prawdopodobnie byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Śledczy z Kalifornii otrzymywali informacje na temat działań O'Connora już w 2018 roku. Rzecznik departamentu sprawiedliwości poinformował, że przesłuchanie 22-latka spodziewane jest w czwartek w Hiszpanii.

Wyłudzili co najmniej 100 tysięcy dolarów

Wcześniej 30 zarzutów kryminalnych usłyszał 18-letni obecnie Graham Clark - przyznał się do winy i został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w więzieniu dla nieletnich.

Nastolatek ten wyłudził co najmniej 100 tysięcy dolarów, wysyłając z twitterowych kont celebrytów, polityków i miliarderów - łącznie 45 osób - zachęty do wysyłania tysiąca dolarów w bitcoinach. W zamian obiecywał odesłanie dwóch tysięcy dolarów.

Trzecim oskarżonym w sprawie ataku hakerskiego był 19-letni Mason Sheppar, pochodzący z Bognor Regis w Wielkiej Brytanii, a 22-letni Nima Fazeli usłyszał zarzuty współudziału i podżegania do popełnienia przestępstwa – przekazał Departament Sprawiedliwości USA.

Włamanie na konta celebrytów i polityków

Konta celebrytów i polityków, w tym kandydującego z ramienia demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Joe Bidena, byłego prezydenta USA Baracka Obamy, amerykańskiego przedsiębiorcy Elona Muska i celebrytki Kim Kardashian, zostały zhakowane podczas cyberataku dwa tygodnie temu.

Wśród poszkodowanych są też raper Kanye West, założyciel Amazon.com Inc. Jeff Bezos, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop Warren Buffett, współzałożyciel Microsoft Corp Bill Gates oraz konta firmowe Uber Technologies Inc i Apple Inc.

Autor:asty

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości