Premier odchodzi, problem zostaje. Cztery brexitowe scenariusze dla następcy May


Po rezygnacji Theresy May najtrudniejszym zadaniem, które czeka na następnego premiera Wielkiej Brytanii, pozostanie rozwiązanie problemu brexitu - zauważa w poniedziałek Reuters. Agencja wylicza kilka scenariuszy, jakie będzie miał do dyspozycji nowy lider konserwatystów, a zarazem nowy szef brytyjskiego rządu.

Według najnowszych ustaleń, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października 2019 roku, siedem miesięcy później, niż początkowo zakładano.

Na polu walki o schedę po Theresie May pozostało dwóch polityków: były szef MSZ i były burmistrz Londynu Boris Johnson oraz obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt. Za zdecydowanego faworyta uważany jest ten pierwszy.

Agencja Reutera opisuje kilka możliwych scenariuszy, z jakich może wybierać nowy brytyjski przywódca.

1. Wynegocjowanie nowego porozumienia rozwodowego z Unią Europejską

Boris Johnson deklarował, że chciałby wrócić do Brukseli w poszukiwaniu zmian w dwustronnej umowie z Unią Europejską, którą Theresa May wynegocjowała w 2018 roku.

Jeremy Hunt także oświadczał, że jest skłonny negocjować nową umowę. Szef MSZ podkreślił, że po objęciu stanowiska premiera polegałby na swoim doświadczeniu jako przedsiębiorcy, tworząc nowy zespół negocjacyjny, oparty o wszystkie frakcje w Izbie Gmin, aby "UE wiedziała, że jesteśmy w stanie przepchnąć przez parlament wszystko, co proponujemy".

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślał jednak, że w sprawie brexitu czerwcowy szczyt Unii nie przynosi nic nowego, ponieważ UE powtórzyła jednomyślnie swoje podejście w sprawie odmowy otwarcia na renegocjację umowy o wyjściu.

Bez względu na to, który z polityków obejmie urząd po Theresie May i z jakim wynikiem wróci z Brukseli, będzie musiał także uzyskać większość dla nowej umowy z Izbie Gmin. Ta jednak już kilkukrotnie odrzuciła porozumienie proponowane przez dotychczasową premier.

2. Opuszczenie Unii Europejskiej bez umowy

Boris Johnson powiedział, że w przypadku niepowodzenia negocjacji, nie prosiłby o dalsze odkładanie brexitu. Oznacza to, że Wielka Brytania 31 października wyszłaby z Unii Europejskiej bez porozumienia regulującego dalsze dwustronne relacje.

Jak wskazuje agencja, większość ekonomistów widzi w takim rozwiązaniu groźbę katastrofy dla brytyjskiej gospodarki. Eurosceptycy, do których zalicza się Johnson, twierdzą jednak, że właściwa strategia zniwelowałaby negatywne efekty "no deal".

Jeremy Hunt nie odrzuca możliwości wyjścia z UE bez umowy, jednak wskazuje, że byłoby to ostateczne rozwiązanie. Dopuszcza także możliwość kolejnego przełożenia brexitu.

Większość deputowanych w poprzednich głosowaniach odrzucała możliwość wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia, jednak taka forma brexitu nie wymaga ratyfikacji parlamentu, ponieważ - jeśli nic się nie zmieni - nastąpi automatycznie 31 października.

3. Kolejne odłożenie brexitu

Jeśli w najbliższych miesiącach nie uda się uzyskać nowego porozumienia, a kolejny szef rządu będzie niechętny do wyjścia bez umowy, kolejną opcją będzie opóźnienie brexitu - wskazał Reuters.

Wielka Brytania już dwukrotnie odsuwała termin wyjścia z UE. Spotykało się to z niechęcią niektórych polityków europejskich, z Emmanuelem Macronem na czele. Prezydent Francji także teraz protestuje przeciwko możliwości dalszego odwlekania brexitu.

Ewentualna zgoda na dalsze przesunięcie terminu rozwodu między Wielką Brytanią a UE musiałaby zostać poparta jednomyślnie przez wszystkich członków Wspólnoty.

4. Rozwiązanie parlamentu i nowe wybory

Bez umowy lub poparcia dla dalszego przesunięcia brexitu nowy lider mógłby postarać się o rozwiązanie parlamentu i rozpisanie nowych wyborów, licząc na reelekcję i nowe rozdanie w Izbie Gmin, która mogłaby stać się bardziej przychylna dla szefa rządu.

Są dwie drogi, by doprowadzić do takiego scenariusza - wskazał Reuters. Pierwsza: dwie trzecie deputowanych poprze taką propozycje rządu. Druga: urzędujący gabinet nie uzyska większości w głosowaniu nad wotum zaufania, a na jego miejsce w ciągu 14 dni nie wybrany zostanie żaden inny rząd.

Autor: ft//rzw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / ChiralJon

Tagi:
Raporty: