"Negacjonizm" Bolsonaro z konsekwencjami. Kolejne dochodzenie przeciwko prezydentowi

Źródło:
PAP, CNN, tvn24.pl

Sędzia brazylijskiego Sądu Najwyższego nakazał rozpoczęcie dochodzenia przeciwko Jairowi Bolsonaro. Prezydent podczas transmisji na wielu platformach społecznościowych w październiku oświadczył, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na AIDS. Eksperci medyczni stale podkreślają, że szczepienia przeciw koronawirusowi zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby, w tym hospitalizacji i śmierci.

Decyzja sędziego Alexandre de Moraes jest odpowiedzią na wniosek senackiej komisji śledczej (CPI), która w październiku zatwierdziła raport oskarżający Jaira Bolsonaro o popełnienie dziewięciu przestępstw związanych z jego szeroko krytykowanym postępowaniem wobec pandemii COVID-19, w tym o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS, szczepionki COVID-19 zatwierdzone przez organy ochrony zdrowia są bezpieczne dla większości ludzi, w tym dla osób żyjących z HIV, wirusem wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności, znany jako AIDS.

CPI przekazała już około 1300-stronicowy raport do biura brazylijskiego prokuratora generalnego (PGR) w październiku, choć niewielu spodziewa się znaczących działań, biorąc pod uwagę, że obecny prokurator krajowy został mianowany przez Bolsonaro.

W praktyce decyzja Moraesa oznacza, że będzie on ściśle nadzorował śledztwo PGR, bo Sąd Najwyższy nie prowadzi własnych śledztw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezydent koronasceptyk

W liczącej ponad 212 milionów mieszkańców Brazylii z powodu COVID-19 zmarło ponad 615 tysięcy osób. Kraj notuje drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie po Stanach Zjednoczonych (populacja ponad 331 milionów), gdzie zmarło ponad 808 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. 

Brazylijski prezydent, który może ubiegać się o reelekcję w przyszłym roku, od dawna bagatelizował niebezpieczeństwo związane z epidemią. Jest oskarżany przez opozycję o "negacjonizm", który spowodował katastrofę humanitarną, jaką stała się epidemia, oraz utrudnił stawianie jej czoła.

On sam zaraził się koronawirusem w 2020 roku. Z powodu niezaszczepienia się nie został już wpuszczony między innymi na stadion czy do nowojorskiej restauracji, gdzie przebywał na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. CNN zwraca uwagę, że Bolsonaro jest jedynym przywódcą grupy G20, który informuje, że nie był szczepiony.

Nagranie, na którym skrajnie prawicowy przywódca wygłaszał fałszywe twierdzenie, że szczepionki przeciw COVID-19 są powiązane z rozwojem AIDS, zostało usunięte między innymi z Facebooka i serwisu YouTube.

W lipcu holding Alphabet usunął z kanału Bolsonaro na YouTube (należącym do Alphabet) nagrania, na których prezydent Brazylii zalecił stosowanie hydroksychlorochiny i iwermektyny przeciwko COVID-19, pomimo dowodów naukowych, że leki te nie są skuteczne w leczeniu choroby.

Czytaj w portalu fact-checkingowym Konkret24: Iwermektyna "cudownym lekiem" na COVID-19? Brak wystarczających dowodów

Autorka/Autor:akw

Źródło: PAP, CNN, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: