Mimo zasady bezwzględnego posłuszeństwa i sztywnej hierarchii episkopat Austrii w bezprecedensowo stanowczym i pełnym krytyki apelu poprosił Benedykta XVI oraz cały Watykan o większą ostrożność w podejmowaniu decyzji personalnych.
Głównym powodem "złości" - podkreśla włoska gazeta "La Repubblica" - jest mianowanie biskupem pomocniczym w Linzu uważanego za "homofoba" Gerharda Marię Wagnera, który wywołał w przeszłości liczne kontrowersje krytykując książki o Harrym Potterze i nazywając huragan Katrina karą za niemoralność Nowego Orleanu.
W liście do Watykanu austriaccy biskupi, którzy zebrali się na kryzysowej naradzie w związku z poważnymi podziałami i kontrowersjami, zauważyli, że zbyt wiele polemik i "bolesnych konfliktów w Kościele "towarzyszy decyzjom personalnym Benedykta XVI".
Ponadto skrytykowali brak odpowiedniej komunikacji w Watykanie, w rezultacie czego - jak stwierdzili - decyzje te zapadają. Wyrazili pragnienie, aby spory nie położyły się "cieniem" na "uniwersalną misję papieża".
Wybór papieża musi być uzasadniony
- To bardzo elegancki sposób powiedzenia, że linia rządów Ratzingera wywołuje zaniepokojenie - podsumowuje "La Repubblica". Według watykanisty Marco Politiego nominacja w Linzu świadczy o tym, że papież nie posłuchał opinii i rad i zachował się jak "monarcha absolutny". - Zanim papież podejmie definitywną decyzję, muszą być wiarygodne i całkowicie udowodnione podstawy, które uzasadnią jego wybór - oświadczyli biskupi Austrii wzywając Watykan, by unikał "błędów przeszłości".
To aluzja do wielkich polemik w austriackim Kościele w latach 80., gdy Jan Paweł II mianował arcybiskupem Wiednia konserwatywnego kardynała Hansa Hermanna Groera, zmuszonego potem do ustąpienia z powodu skandalu seksualnego.
"La Repubblica" podkreśla, że na tle licznych polemik ksiądz Gerhard Maria Wagner ustąpił z urzędu biskupa pomocniczego diecezji w Linzu, na który został niedawno powołany.
Wszystkie grzechy biskupa
Media w Austrii i innych krajach przypomniały po ogłoszeniu jego nominacji 31 stycznia jego kontrowersyjne wypowiedzi. W 2005 roku, gdy nad Nowym Orleanem przeszedł huragan Katrina, ksiądz Wagner stwierdził, że "nie było przypadkiem to, że zniszczonych zostało między innymi pięć klinik, gdzie przeprowadzano aborcje oraz domy publiczne".
Mówił wówczas austriackim mediom, że zastanawia się, czy "katastrofa naturalna nie była konsekwencją katastrofy duchowej". Kilka lat wcześniej apelował do młodzieży o to, by nie czytała książek o Harrym Potterze i oskarżył ich autorkę Joanne K. Rowling o "satanizm".
Źródło: PAP