Biały Dom: USA nie zamierzają zapraszać Rosji do Grupy G7

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oznajmiła w piątek, że Stany Zjednoczone nie zamierzają zapraszać Rosji do Grupy G7. Jak dodała, jakiekolwiek zaproszenie musiałoby zostać wystosowane po konsultacjach z członkami Grupy.

- USA nie zamierzają zapraszać Rosji do Grupy G7 – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odpowiadając na pytanie dziennikarzy odnoszące się do komentarzy byłego prezydenta Donalda Trumpa, który wyrażał chęć zaproszenia Rosji na szczyty G7.

- Nie sądzę, byśmy ponawiali lub wysyłali nowe zaproszenia dla Rosji. Oczywiście takie zaproszenie musiałoby zostać wydane wspólnie z naszymi partnerami z G7 – powiedziała rzeczniczka.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

USA nie zniosą antyirańskich sankcji

W piątek prezydent Biden odbył swoje pierwsze rozmowy w ramach szczytu Grupy zorganizowanego wirtualnie przez Wielką Brytanię. Wziął też udział w wirtualnej edycji dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jen Psaki oznajmiła również, że administracja nie zamierza znosić antyirańskich sankcji, ani podejmować żadnych innych dodatkowych kroków przed rozmowami z przedstawicielami reżimu w Teheranie.

W czwartek Waszyngton zadeklarował, że jest gotów do podjęcia rozmów na temat powrotu do porozumienia atomowego z Iranem (JCPOA) z 2015 r. W ramach umowy Iran zobowiązał się do ograniczenia swojego programu atomowego w zamian za zniesienie sankcji, jednak w 2018 roku administracja Trumpa wycofała się z traktatu i przywróciła restrykcje.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości