W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu w obwodzie mińskim na Białorusi, wybuchł pożar. Niezależne media relacjonują, że spłonęła część dachu. Najcenniejsze rzeczy, w tym obraz Matki Bożej Budsławskiej, zostały wyniesione ze świątyni.
Parafianie i duchowni kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, najważniejszego sanktuarium katolickiego na Białorusi, zauważyli pożar na dachu tuż przed planowanym nabożeństwem. - Zobaczyliśmy pożar około godziny ósmej (godz. 7 w Polsce). Jeden z parafian przybiegł i powiedział, że się pali. Dym był widoczny, ale do kościoła można było jeszcze wejść. Wiele osób przybiegło, zaczęło wszystko stamtąd wynosić - opowiadał niezależnemu portalowi TUT.by ksiądz Oleg.
"Ratownicy dostali zgłoszenie o zadymieniu w budynku kościoła w Budsławiu w rejonie miadziolskim o godz. 7.47. O zdarzeniu poinformował ksiądz. W czasie pożaru w kościele nie było parafian" - podały na Twitterze służby prasowe ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych.
Przybyłe na miejsce jednostki resortu stwierdziły zadymienie na wyższych kondygnacjach kościoła. Uruchomiono sprzęt specjalistyczny i ratowniczy.
W wyniku pożaru spłonęła część dachu. Fragment zadaszenia nad nawą główną się zawalił - podał TUT.by. Strażacy ugasili pożar po godz. 11.
Obraz Matki Bożej Budsławskiej w bezpiecznym miejscu
Na stronie internetowej parafii poinformowano, że z pomocą wolontariuszy ze świątyni usunięto wszystko, co się dało: przedmioty liturgiczne, ikony, książki i inne dające się przenieść rzeczy. Jak poinformował proboszcz parafii w Budsławiu ksiądz Dzmitry Dubawik, obraz Matki Bożej Budsławskiej został przeniesiony w bezpieczne miejsce.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz wzywa wiernych do modlitwy o uratowanie sanktuarium w Budsławiu, które jest nie tylko centrum życia duchowego, ale również unikalnym zabytkiem architektury sakralnej i sztuki.
TUT.by przypomniał, że budowę kościoła w Budsławiu rozpoczęto w 1633 roku. "To zabytek architektury epoki baroku wileńskiego. Jego historia związana jest z zakonem bernardynów. W 1994 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł 'bazyliki mniejszej'. To szczególna ranga świątyni, podkreślająca jej znaczenie dla chrześcijaństwa" - napisał.
Źródło: PAP, TUT.by
Źródło zdjęcia głównego: minobl.mchs.gov.by