Berlin: Rosja złamała umowę z NATO z 1997 r., ale...


- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.

Niemcy konsekwentnie sprzeciwiają się umieszczeniu we wschodnich krajach NATO stałych baz. Zasłaniają się przy tym aktem założycielskim Rady NATO - Rosja z 1997 roku, w którym to dokumencie Sojusz zadeklarował, że nie będzie na stałe rozmieszczać znaczących sił bojowych w swoich nowych krajach członkowskich.

Coraz więcej przywódców państw NATO kwestionuje jednak ważność umowy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. W czwartek, podczas rozmowy z prezydentem USA Barackiem Obamą, ważność tego porozumienia z Rosją w obecnej sytuacji zakwestionował choćby prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

Także z Warszawy płyną sygnały, że umowę należy co najmniej zmienić. Szef polskiego MON Tomasz Siemoniak przypomniał na przykład, że umowa NATO - Rosja z 1997 roku, stanowiąca fundament wzajemnych relacji, pochodzi jeszcze sprzed wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONTROWERSJACH WOKÓŁ DOKUMENTU

Tak, ale

Niemniej Berlin pozostaje niewzruszony. W wywiadzie dla telewizji ZDF minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zaznaczyła, że w kwestii umowy Niemcy mają zdanie odmienne niż Estonia i kilka innych krajów. - To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister.

Wyjaśniła jednak, że z punktu widzenia Berlina "chodzi o zasady, które sami sobie jako wspólnota narodów narzuciliśmy". Jej zdaniem NATO powinno obecnie zademonstrować nie tylko "jedność i determinację, ale także spokój". Wspólne zasady bezpieczeństwa są dla nas ważne; nie powinniśmy z nich ot, tak rezygnować - zauważyła. - Nie możemy burzyć tego, co zbudowaliśmy przez ostatnie 25-30 lat. Musimy myśleć o czasie po prezydencie Putinie - dodała minister obrony Niemiec.

[object Object]
Prezydent: NATO posłuchało Polski. Będą nowe plany obrony Sojuszu
wideo 2/15

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: