Benedykt XVI ukarał suspensą 400 księży za molestowanie seksualne dzieci

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Sergey KozhukhovBenedykt XVI walczył z pedofilią w Kościele

Benedykt XVI w ciągu dwóch lat wymierzył karę suspensy prawie 400 księżom za molestowanie dzieci - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na uzyskany przez siebie dokument.

AP pisze, że statystyki za lata 2011-12 są pierwszym przypadkiem ujawnienia szczegółów dotyczących liczby księży, którzy zostali suspendowani. Przedtem ujawniana była tylko liczba zgłoszonych Watykanowi przypadków domniemanego molestowania seksualnego. Dokument został przygotowany na podstawie danych, które Watykan zbierał, "by wesprzeć swoją obronę" przed Komitetem ONZ ds. Praw Dziecka w Genewie w tym tygodniu - informuje AP.

Stanowisko Watykanu

Stolica Apostolska zaprezentowała swoje stanowisko w siedzibie Komitetu w Genewie, gdzie jej delegacja została zaproszona, by wytłumaczyć, w jaki sposób realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka. O przedłożenie takiej relacji proszone są wszystkie kraje, które konwencję ratyfikowały. Watykan uczynił to w 1990 roku. Czwartkowe spotkanie poprzedziły jednak dość napięte relacje między oenzetowskim komitetem a Stolicą Apostolską.

Wcześniej bowiem Watykan odpowiedział w reakcji na jego pytania, iż nie ma obowiązku informować o prowadzonych za Spiżową Bramą postępowaniach kanonicznych wobec księży pedofilów i że jego wymiar sprawiedliwości różni się od świeckiego.

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Sergey Kozhukhov

Pozostałe wiadomości