Świat

Benedykt XVI: módlcie się za nowego papieża

Świat

Benedykt XVI: Módlcie się za nowego papieża
tvn24Benedykt XVI spotkał się z wiernymi, dziękował za modlitwę i wsparcie.

Módlcie się za mnie i za przyszłego papieża. Bóg nas poprowadzi - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie, odnosząc się do swojej rezygnacji. Papież pokazał się publicznie po raz pierwszy od jej ogłoszenia. Podziękował wiernym za modlitwy, ci przywitali go gromkimi brawami.

- Postanowiłem zrezygnować z posługi, którą Bóg powierzył mi 19 kwietnia 2005 r. Postanowiłem to w pełni wolny, dla dobra Kościoła, po długim namyśle, po przyjrzeniu się, wobec Boga, swojemu sumieniu, w pełni świadom powagi tego czynu - powiedział papież Benedykt XVI na początku audiencji generalnej, tłumacząc wiernym zebranym w auli Pawła VI, dlaczego abdykuje.

- Doszedłem do wniosku, że nie mogę dłużej wykonywać posługi Piotrowej, z siłą, której ta posługa wymaga - tłumaczył.

Benedykt XVI dziękuje

Papież wyraził przekonanie, że Kościołowi nigdy nie zabrakanie przewodnika. Wyraźnie wzruszony podziękował też wiernym.

- Dziękuję wszystkim za miłość, za modlitwy, które mi towarzyszyły - powiedział Benedykt XVI, na co wierni po raz kolejny zareagowali gromkimi oklaskami. - Prawie fizycznie odczułem, w te niełatwe dla mnie dni, siłę modlitw i siłę Kościoła, waszą modlitwę, która mnie wspiera - podkreślił.

Benedykt XVI poprosił, by modlić się za niego, Kościół, i przyszłego papieża. - Bóg nas poprowadzi - zakończył papież.

Przedostatnia audiencja

Na audiencji nie było tzw. ludzi z ulicy
Na audiencji nie było tzw. ludzi z ulicytvn24

W watykańskiej Auli Pawła VI na audiencji zebrało się kilka tysięcy osób. Bardzo długą owacją i okrzykami wierni zareagowali na wejście papieża. Benedykt XVI skromnym uśmiechem przyjął wielki entuzjazm wiernych.

Dzisiejsza audiencja w auli Pawła VI jest przedostatnią w pontyfikacie Benedykta XVI. Ostatni raz papież spotka się z wiernymi w Watykanie za tydzień w środę.

W poniedziałek Benedykt XVI nieoczekiwanie ogłosił, że ustąpi 28 lutego z powodu braku sił.

- Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową - ogłosił na konsystorzu w Watykanie Benedykt XVI.

Rezygnacja zakończy blisko ośmioletni pontyfikat papieża, rozpoczęty 19 kwietnia 2005 r. Decyzja Benedykta XVI oznacza pierwszą dobrowolną rezygnację papieża od końca XIII wieku.

Nowy papież ma być wybrany w marcu.

Autor: MAC / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: