TVN24 | Świat

"Sabotaż, błąd techniczny lub zaniedbanie". Pożar wywołał panikę i tragiczne wspomnienia

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Libańscy strażacy ugasili pozostałości po wielkim pożarze w bejruckim porcie. Wybuchł on miesiąc po potężnej eksplozji, która zdewastowała miasto.

Czwartkowy pożar, który według urzędników powstał w trakcie prac spawalniczych podczas remontu po sierpniowej eksplozji w porcie, pokrył kilka dzielnic Bejrutu ogromną chmurą czarnego, gryzącego dymu, wywołując panikę w mieście.

W piątek obrona cywilna stwierdziła w oświadczeniu, że strażacy po całonocnej akcji ugasili płomienie w piątek rano i chłodzą miejsce pożaru, aby uniknąć ponownego pojawienia się ognia.

Prezydent Libanu Michel Aoun powiedział na spotkaniu Najwyższej Rady Obrony w czwartek wieczorem, że pożar mógł być spowodowany przez sabotaż, błąd techniczny lub zaniedbanie. Wezwał też do przeprowadzenia szybkiego dochodzenia.

Wybuch w Bejrucie

Pożar pojawił się miesiąc po potężnej eksplozji, która zdewastowała miejski port i jego okolice. Wybuch w porcie 4 sierpnia pogłębił wyzwania w kraju, który zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym i politycznym, stoi w obliczu największego zagrożenia dla stabilności sytuacji w kraju od czasu wojny domowej w latach 1975-1990.

Po potężnej eksplozji 2750 ton azotanu amonu w porcie, do której doszło pięć tygodni wcześniej, zginęło na miejscu lub zmarło później z powodu obrażeń ponad 190 osób. Ponadto rannych zostało 6500 ludzi, a tysiące budynków zostały uszkodzone bądź zniszczone.

Rząd złożył rezygnację po sierpniowym wybuchu w porcie, a desygnowany na premiera Mustapha Adib dąży do utworzenia nowego gabinetu na początku przyszłego tygodnia, aby dotrzymać dwutygodniowego terminu uzgodnionego pod naciskiem Francji. Tworzenie rządu w Libanie trwa zwykle miesiącami.

Na początku września podczas wizyty w Bejrucie prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że Paryż wstrzyma obiecaną podczas konferencji w 2018 roku pomoc dla Libanu, jeśli rząd tego kraju nie wdroży reform.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: