Przemówienie Hitlera w głośnikach austriackiego pociągu. Aresztowano dwie osoby

Źródło:
The Guardian. BBC, ABC News
Wiedeń - stolica Austrii
Wiedeń - stolica AustriiTVN24/Google Earth
wideo 2/2
Wiedeń - stolica AustriiTVN24/Google Earth

Pasażerowie byli "całkowicie zszokowani", gdy w niedzielę zamiast tradycyjnych komunikatów usłyszeli w austriackim pociągu relacji Bregencja-Wiedeń fragmenty przemówienia Adolfa Hitlera. W ostatnich dniach do podobnych sytuacji doszło dwukrotnie. Mimo prób interwencji obsługa pociągu nie była w stanie zatrzymać prezentacji nagrań. W związku z incydentami aresztowano dwie osoby. 

Jak relacjonuje portal dziennika "The Guardian", w niedzielę, 14 maja, pasażerów pociągu z Bregencji do Wiednia, na krótko przed przyjazdem do stacji Sankt Pölten, zaskoczył niezwykle głośny komunikat. Najpierw przez chwilę usłyszeli lektora podającego błędne informacje. Następnie przez dwadzieścia minut przez intercom odtwarzane były fragmenty przemówień Adolfa Hitlera, a także nagrania tłumów skandujących "Sieg Heil" oraz "Heil Hitler".

Jeden z pasażerów pociągu, poseł austriackiej Partii Zielonych David Stoegmueller, przekazał w rozmowie z BBC, że załoga pociągu była wyraźnie zdenerwowana i samym nagraniem, i faktem, iż nie była w stanie go zatrzymać. Krajowe przedsiębiorstwo kolejowe ÖBB potwierdziło, że jego pracownicy usiłowali wyłączyć interkom. Firma podkreśla, że "wyraźnie dystansuje się od treści", jakie w niedziele dało się słyszeć w pociągu relacji Bregencja-Wiedeń.

Sprawcy prawdopodobnie znajdowali się w pociągu

ÖBB wyklucza potencjalny atak cybernetyczny. - Na ten moment możemy założyć, że komunikaty zostały nadane za pośrednictwem interkomów przez osoby znajdujące się bezpośrednio w pociągu - oświadczył rzecznik prasowy przedsiębiorstwa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawcy najpewniej weszli do pomieszczenia z interkomem używając kluczy, a następnie umieścili w pobliżu urządzenia telefon komórkowy, za pomocą którego odtworzyli materiały. Sprawa została zgłoszona przez ÖBB na policję. W Austrii rozpowszechnianie nazistowskiej propagandy jest przestępstwem.

Zamiast komunikatów w pociągu relacji Bregencja-Wiedeń odtworzono fragmenty przemówienia Adolfa Hitlera NGCHIYUI/Shutterstock

Aresztowano dwie osoby

W związku z incydentem, na podstawie zabezpieczonych nagrań z monitoringu, aresztowano dwie osoby. Podejrzewa się, że są one również odpowiedzialne za dwa podobne zdarzenia, do jakich doszło w ostatnich dniach w pociągach jadących z Sankt Pölten do Wiednia. Wtedy również przez interkom podano nagrane wcześniej treści. Nie jest jednak pewne, czy także miały one nazistowski charakter .

ZOBACZ TEŻ: Konta nazistów w Credit Suisse? Bank oskarżony o torpedowanie śledztwa

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: The Guardian. BBC, ABC News

Źródło zdjęcia głównego: NGCHIYUI/Shutterstock