Australia zapłaci Francji 555 milionów euro za zerwanie umowy na budowę okrętów podwodnych

Źródło:
PAP
Australia zerwała umowę z Francją na dostawę okrętów podwodnych w 2021 roku
Australia zerwała umowę z Francją na dostawę okrętów podwodnych w 2021 roku
Reuters Archive
Australia zerwała umowę z Francją na dostawę okrętów podwodnych w 2021 rokuReuters Archive

Australia zawarła ugodę z francuską Grupą Marynarki Wojennej w sprawie rekompensaty za zerwanie w 2021 roku umowy na budowę okrętów podwodnych - przekazał australijski premier Anthony Albanese. Wysokość rekompensaty ustalono na 555 milionów euro.

- To uczciwe i sprawiedliwe porozumienie - powiedział Anthony Albanese na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że zawarte porozumienie jest wynikiem rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i podziękował mu za zaangażowanie w przywracaniu dobrych relacji między Australią a Francją.

Zerwany kontrakt przyczyną konfliktu dyplomatycznego

We wrześniu 2021 roku Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 miliardów euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem. Decyzja ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny Francji z USA oraz Australią.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła wtedy, że możliwość zawarcia umowy o wolnym handlu między UE a Australią stanęła pod znakiem zapytania - przypomina Reuters.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP