Emerytowany biskup przed sądem. Jest oskarżony o 19 przestępstw seksualnych wobec dzieci

Źródło:
PAP, BBC

Emerytowany biskup Christopher Saunders stanął przed australijskim sądem w związku z zarzutami o przestępstwa seksualne wobec dzieci. Miało do nich dochodzić w latach 2008-2014. Przewodniczący Konferencji Australijskich Biskupów Katolickich abp Timothy Costelloe zapowiedział, że Kościół będzie współpracował z policją w tej sprawie. W oświadczeniu dla prasy nazwał zarzuty "bardzo poważnymi i głęboko niepokojącymi".

W czwartek przed sądem w mieście Broome na zachodzie Australii stanął emerytowany biskup rzymskokatolicki, 74-letni Christopher Saunders. Oskarżony jest o przestępstwa seksualne wobec dzieci, w tym dwa gwałty. Dzień wcześniej został aresztowany, a sędzia odmówił zwolnienia go za kaucją. Media nie podają, czy Saunders przyznał się przed sądem do winy. Wcześniej zaprzeczał zarzutom, obejmującym łącznie 19 przestępstw. Miało do nich dochodzić na zachodzie kraju w miastach Broome, Kununurra oraz w osadzie Kalumburu, zamieszkiwanej głównie przez rdzennych Aborygenów w latach 2008-2014.

ZOBACZ TEŻ: Uważano go za bohatera. Duchowny skazany za wykorzystywanie dzieci

Emerytowany biskup przed sądem

Przewodniczący Konferencji Australijskich Biskupów Katolickich abp Timothy Costelloe powiedział, że Kościół będzie nadal współpracował z policją w tej sprawie. W oświadczeniu dla prasy nazwał zarzuty wobec byłego biskupa diecezji Broome "bardzo poważnymi i głęboko niepokojącymi". - Słuszne i właściwe oraz oczywiście konieczne jest dokładne zbadanie wszystkich stawianych zarzutów - dodał.

Bp Christopher Saunders usłyszał zarzuty 19 przestępstw seksualnych wobec dzieci. Reuters

Saunders otrzymał święcenia kapłańskie w 1976 roku, a w 1995 roku został biskupem. Jak opisuje BBC, większość swojej kariery spędził w diecezji położonej w odległym regionie Kimberley. W tym czasie stał się wpływową postacią w lokalnej społeczności - uczęszczał na spotkania towarzyskie, jeździł z młodymi chłopcami na kempingi i wyprawy wędkarskie, a jego imieniem nazwano nawet piwo.

Saunders ustąpił ze stanowiska biskupa diecezjalnego w 2020 roku, kiedy pojawiły się zarzuty wykorzystywania seksualnego dzieci, choć policyjne śledztwo nie przyniosło wówczas wystarczających dowodów. Papież Franciszek przyjął rezygnację Saundersa w 2021 roku, a rok później Watykan wszczął własne dochodzenie w sprawie emerytowanego hierarchy. 

ZOBACZ TEŻ: Przełomowy wyrok watykańskiego sądu. Ksiądz skazany za molestowanie

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters