"Udany kontratak ukraińskiej armii w rejonie Bachmutu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 441 dni. Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do dwóch kilometrów – powiadomił w środę generał Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich sił lądowych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 6:09
  • 4:39

    Instytut Studiów nad Wojną: wszechobecne problemy z rosyjskimi zdolnościami bojowymi, zaostrzone przez ciągłe ataki wyniszczające w rejonie Bachmutu, prawdopodobnie znacznie ograniczają zdolności sił rosyjskich w tym rejonie do obrony przed lokalnymi ukraińskimi kontratakami.

  • 3:45

    Rząd Mołdawii premiera Dorina Receana zrezygnował z zamiaru ograniczenia importu ukraińskich zbóż - podał minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Vladimir Bolea. Zapowiedział też, że władze zwiększą monitoring transportów zboża z Ukrainy, aby te opuszczały tranzytem terytorium Mołdawii.

  • 3:29

    ISW: ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie władze okupacyjne nakłaniają Ukraińców do ewakuacji w Berdiańsku i Kyryliwce w obwodzie zaporoskim, ale przywożą ich do "miasteczek namiotowych" w obwodzie rostowskim w Rosji.

  • 1:39

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:31

    Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.

    Fundusze sięgające 5,4 mln dolarów pochodzą z rachunku Konstantina Małofiejewa, który został uznany za winnego łamania sankcji. Sąd okręgowy w Nowym Jorku zajął je w początkach roku. Prokurator generalny zapewniał wówczas, że przejęte od oligarchy kwoty "mogą być pierwszym transferem rosyjskich środków na Ukrainę, ale nie będą ostatnim".

  • 23:46

    Nowe decyzje są już na biurku – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapowiadając kolejne pakiety pomocy wojskowej, nad którymi Kijów pracuje z zachodnimi partnerami.

    - Nasz blok odpowiedzialny za współpracę międzynarodową bardzo aktywnie, w szczegółach opracowuje z partnerami nowe pakiety obronne dla Ukrainy – powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w sieciach społecznościowych.

  • 23:19

    W obwodzie zaporoskim pod pretekstem ewakuacji ludności cywilnej Rosjanie wywożą zagrabiony majątek z miejscowości przyfrontowych – informuje sztab generalny ukraińskiej armii.

    W Enerhodarze, jak powiadomiono w komunikacie sztabu, rosyjscy wojskowi okradli wszystkie placówki medyczne, a następnie wywieźli wyposażenie do Symferopola na okupowanym Krymie. Obrabowane zostały także wszystkie przedsiębiorstwa w strefie przemysłowej niedaleko od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  • 22:06

    Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny – ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak, szef organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.


    "Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny"


    Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji. - Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie – powiedział Badrak.

  • 20:05

    Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (PNAT) wszczęła w środę śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza agencji AFP Armana Soldina. Zginął on na Ukrainie w czasie ostrzału rakietowego we wtorek.

    Śledztwo powierzone zostało Centralnemu Urzędowi do Walki ze Zbrodniami przeciwko Ludzkości i Zbrodniami z Nienawiści (OCLCH). Według źródła zaznajomionego ze sprawą OCLCH przygotował już zespół ekspertów do wyjazdu na miejsce zdarzenia - miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bahmutu.

    32-letni Arman Soldin, francuski dziennikarz urodzony w Sarajewie, koordynator wideo AFP na Ukrainie, zginął w ostrzale rakietami typu Grad. Został trafiony, gdy leżał na ziemi, próbując się chronić przed atakiem. Nikt z reszty ekipy nie został ranny. Soldin był członkiem zespołu pięciu reporterów AFP, którzy towarzyszyli ukraińskim żołnierzom na najbardziej gorącym froncie wojny.

    Wojna w Ukrainie. Francuski dziennikarz Arman Soldin zginął w rosyjskim ataku

  • 19:33

    Wojska ukraińskie przeprowadziły udane kontrataki w rejonie Bachmutu, na niektórych odcinkach wróg został odepchnięty na odległość do 2 km – powiadomił w środę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich sił lądowych.

    "Dzięki przemyślanej obronie na kierunku bachmuckim mamy rezultaty efektywnych działań naszych oddziałów. Między innymi przeprowadzamy udane kontrataki. Na niektórych odcinkach wróg nie mógł wytrzymać naporu ukraińskich obrońców i wycofał się na odległość do 2 km" – napisał Syrski w Telegramie.

  • 18:08

    Agencja Reutera, cytując ukraińskiego dowódcę podaje, że w wyniku kontrataków sił ukraińskich w Bachmucie na kilku odcinkach frontu udało się wyprzeć wojska rosyjskie o dwa kilometry.

  • 17:50

    Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa od dekad. Moskwa liczyła, że będzie to wojna trzydniowa, tymczasem wchodzi ona właśnie w 15. miesiąc - mówił Bauer na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli po zakończeniu posiedzenia szefów sztabów generalnych 31 państw NATO.


    "Siła oraz determinacja narodu ukraińskiego i wojska nieustannie wprawiają nas w podziw. Natowscy dowódcy wojskowi zapewnili (w środę) o niezachwianym wsparciu. Nie ma żadnych wątpliwości, że NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne"


    Admirał przestrzegł przy tym przed popełnieniem błędu w ocenie ambicji Rosji. - Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie. Jej ambicje sięgają daleko poza granice tego kraju. Widzieliśmy to w Abchazji, Osetii Południowej, jak również w Naddniestrzu - wskazał admirał Bauer.

  • 17:41

    Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer: ambicje Rosji nie ograniczają się do Ukrainy, lecz sięgają o wiele dalej.

  • 17:40

    Rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO admirała Roba Bauera z naczelnym dowódcą sił sojuszniczych w Europie generałem Christopherem Cavolim i naczelnym dowódcą sojuszniczym ds. transformacji generałem Philippe'em Lavigne.

  • 17:40

    Ministerstwo obrony Ukrainy podało w środę, że Rosja rozpowszechnia fałszywe informacje o śmierci ukraińskich dowódców. "Wszyscy żyją" - zapewnił resort, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Jak dodano, tego typu nieprawdziwe wiadomości mają na celu "wywołanie szumu informacyjnego" i podkopanie morale ukraińskich żołnierzy.

  • 17:14

    Niemiecki reporter Paul Ronzheimer opublikował w środę na Twitterze nagranie ukazujące szczątki rosyjskiego pociski hipersonicznego Ch-47M2 Kindżał, zestrzelonego 5 maja nad Kijowem przez system Patriot.

  • 16:49

    Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna wezwała w środę Chiny do wykorzystania "swoich stosunków z Rosją" w celu "pokazania Rosji, że jest w impasie" na Ukrainie. Colonna spotkała się w Paryżu z niemiecką szefową MSZ Annaleną Baerbock, która krytykowała we wtorek postawę Chin.

    Colonna przypomniała, że "w sprawie Chin i Ukrainy" stanowiska Francji były "znane". - Rozmawiamy o tym otwarcie, bezpośrednio, z taką szczerością, na jaką pozwala przyjaźń – dodała.

    - Oczekujemy, że Chiny będą uczestniczyć w obronie zasad, na których opiera się ład międzynarodowy - mówiła Colonna, odnosząc się do "suwerenności państw", "integralności terytorialnej" i "prawa do samoobrony" .

  • 16:08

    Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret wszczynający wypowiedzenie przez Rosję Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Sprawą zajmie się teraz rosyjski parlament.

    W marcu 2015 roku Rosja ogłosiła wycofanie się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw CFE. W 2007 roku Putin podpisał dekret oznaczający faktyczne zawieszenie udziału Rosji w Traktacie CFE.

  • 14:41

    57 procent opinii publicznej w 137 krajach świata ocenia krytycznie działania Rosji. Polska, gdzie 95 procent ankietowanych odniosło się negatywnie do władz na Kremlu, zajęła w tym zestawieniu czwarte miejsce, ustępując tylko Ukrainie, Szwecji i Norwegii - wynika z sondażu amerykańskiego Instytutu Gallupa, opublikowanego przez Radio Swoboda.

    Przytoczone dane dotyczą sondażu ukazującego nastroje światowej opinii publicznej w 2022 roku. Rok wcześniej do Rosji odnosiło się negatywnie 38 procent ankietowanych ze wszystkich kontynentów. Poprzednie rekordowo niskie poparcie dla działań Moskwy (36 procent) odnotowano po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, a także w 2020 roku - powiadomił Gallup.

    Litery V i Z - symbole inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę w Moskwie

  • 14:10

    Ukraińskie siły utworzą nowe mobilne grupy obrony przeciwlotniczej. Będą one chronić niebo nad Kijowem i na północy Ukrainy - przekazał generał Serhij Najew.

    Dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) stwierdził, że "świat nigdy jeszcze nie miał do czynienia z tak ogromną liczbą ataków powietrznych i rakietowych". - Staramy się znaleźć najskuteczniejsze metody przeciwdziałania zagrożeniom lotniczym - dodał.

    Media w Kijowie przypominają, że zaletą mobilnych grup jest "szybkość działania".

    Apartamentowiec w Kijowie uszkodzony przez rosyjskiego drona

    Apartamentowiec w Kijowie uszkodzony przez rosyjskiego drona

  • 13:20

    Dwóch żołnierzy z Kraju Kamczackiego na wschodzie Rosji zostało skazanych na 2,5 roku kolonii karnej za odmowę wyjazdu na wojnę przeciwko Ukrainie - podał niezależny rosyjski portal OWD-Info, powołując się na służby prasowe sądu.

    Portal ten, monitorujący zatrzymania i wyroki w Rosji, poinformował, że 25 kwietnia skazany został Aleksandr Stiepanow, który w styczniu odmówił wykonania rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, by pojechać na wojnę. 27 kwietnia skazany został drugi żołnierz - Andriej Michajłow. Okoliczności wyroku były analogiczne: również Michajłow w styczniu nie podporządkował się rozkazowi wyjazdu na Ukrainę.

    We wrześniu 2022 roku w Rosji przyjęto ustawę przewidującą karę do trzech lat więzienia za odmowę uczestnictwa w działaniach zbrojnych.

  • 12:40

    Na Białoruś wywożone są dzieci ukraińskie z okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego - powiedziała przedstawicielka Regionalnego Centrum Praw Człowieka Kateryna Raszewska w rozmowie z telewizją Espreso.

    - Mówimy o setkach tysięcy dzieci od początku inwazji zbrojnej (Rosji). Zwykle podawaliśmy liczbę 260 tysięcy dzieci, ale z powodu wydarzeń w obwodzie zaporoskim liczba ta jest znacznie wyższa - powiedziała Raszewska.

    Jak wskazała rozmówczyni Espreso, dzieci ukraińskie wywożone były do 57 podmiotów Federacji Rosyjskiej, jak również na tereny okupowane w ukraińskim obwodzie donieckim, ługańskim i na zaanektowany Krym, a także - "na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę - na terytorium Białorusi".

  • 12:11

    Na zachodnich przedmieściach Bachmutu (obwód doniecki) żołnierze ukraińskiej 77. brygady toczą walki o ostatnie ulice tego rejonu. Bachmut stał się najdłuższą i najkrwawszą, a wciąż niezakończoną, bitwą obecnej wojny - relacjonuje BBC w reportażu z miasta atakowanego przez wojska rosyjskie.

    Na południe od Bachmutu 28. brygada armii ukraińskiej wciąż broni miasta przed okrążeniem go przez Rosjan.

    Jeśli wojska rosyjskie ostatecznie zdobędą Bachmut, to odniosą "niewiele więcej niż pyrrusowe zwycięstwo. Zdobyczą będzie teraz szkielet miasta, wbitego w ziemię, gdzie nie ocalał prawie żaden dom, a cała ludność znikła" - relacjonuje BBC.

    Ukraińskie wojsko odpiera rosyjskie ataki na północy Bachmutu

  • 12:01

    Zdrajcy Ukrainy na okupowanym terenie obwodu chersońskiego próbują znaleźć pracę w Rosji, ale spotykają się z masowymi odmowami - poinformował Jurij Sobolewski, wiceszef władz tego regionu.

    "Pracownicy władz okupacyjnych, które Rosja utworzyła na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego, w ostatnich tygodniach coraz częściej starają się przenieść do pracy w Rosji. I spotykają się z masowymi odmowami, mimo posiadania rosyjskich paszportów i wyraźnie prorosyjskich poglądów" - dodał Sobolewski.

    Mieszkańcy Chersonia opuszczają miasto po rosyjskich atakach

  • 11:33

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 690 rosyjskich żołnierzy - poinformował w codziennym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty rosyjskiej armii od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę sięgnęły 196 310 żołnierzy.

  • 11:24

    W ramach ogłoszonej przed kilkoma dniami "ewakuacji" rosyjscy okupanci zamierzają wywieźć 3,1 tysiąca mieszkańców miasta Enerhodar na południu Ukrainy, w tym 2,7 tysięcy pracowników Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Takie działania dodatkowo pogorszą i tak już bardzo niebezpieczną sytuację wokół tego obiektu - ostrzegł ukraiński koncern Enerhoatom.

    "W pierwszej kolejności z Enerhodaru wyjadą pracownicy elektrowni, którzy zawarli kontrakt z rosyjskim Rosatomem lub podobnymi instytucjami wroga. Jest to nowość, ponieważ dotychczas najeźdźcy zabraniali tym osobom nawet opuszczania Enerhodaru. Rozpoczęły się już wywózki rodzin pracowników elektrowni. Ludzie ci są "ewakuowani" do obwodu rostowskiego w Rosji" - podano w komunikacie Enerhoatomu.

  • 11:20

    Prezydent Władimir Putin siedział obok dwóch weteranów w czasie defilady zwycięstwa na placu Czerwonym. "Żaden z nich nie walczył z wojskami nazistowskimi" - podał niezależny rosyjski kanał na Telegramie Agienstwo, tworzony przez dziennikarzy, którzy przebywają poza granicami Rosji.

    Rosja. Para Zwycięstwa. Media: weterani obok Putina nie walczyli na froncie

  • 11:10

    Drugie mobilne laboratorium DNA otrzymane od władz Francji trafi na tereny wyzwolone spod okupacji rosyjskiej. Dzięki temu eksperci sądowi będą mogli prowadzić badania "wprost na miejscu zbrodni" - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

    "Do tej pory odnajdujemy ciała zabitych, a niekiedy i miejsca masowych pochówków w regionach wyzwolonych z rąk okupantów rosyjskich. Teraz nasi eksperci sądowi mogą prowadzić wszelkie niezbędne procedury bezpośrednio na miejscu zbrodni" - napisał Kostin na Twitterze.

  • 11:08

    Władze Stanów Zjednoczonych nie pójdą w ślady Wielkiej Brytanii i nie przekażą Ukrainie pocisków ATACMS, zdolnych do rażenia celów oddalonych o 300 km. USA chcą uniknąć ryzyka konfrontacji z Moskwą, do której mogłoby dojść, gdyby ukraińskie siły zaatakowały obiekty na terytorium Rosji - przekazał portal Politico.

    Wcześniej dziennik "Washington Post" ujawnił, że rząd w Londynie jest gotowy przekazać Ukrainie broń o zasięgu 300 km. Prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej.

    Startujący MGM-140 ATACMS

  • 10:16

    Rosja jest w 15. miesiącu wojny, która miała potrwać trzy dni. Goliat się chwieje, bo Dawid wykazał się wyjątkową odpornością i kunsztem taktycznym - powiedział w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer.

    Jak podkreślił Bauer, wysiłek wojenny Ukrainy jest wspierany przez 50 krajów z całego świata.

    Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer: Sojusz wszedł w nową erę obronności zbiorowej

  • 9:29

    Dwa drony, wypełnione materiałami wybuchowymi, eksplodowały na poligonie w obwodzie woroneskim w Rosji - podał niezależny rosyjski kanał na Telegramie Baza. Do ataku miało dojść nad ranem, rannych zostało co najmniej 14 żołnierzy.

    Inny kanał rosyjski, Astra, precyzuje, że atak bezzagołowców miał miejsce na poligonie Pogonowo, należącym do jednostki 11097.

  • 9:29

    Brytyjski rząd wkrótce uzna Grupę Wagnera, rosyjską prywatną firmę wojskową, która odgrywa ważną rolę w wojnie w Ukrainie, za organizację terrorystyczną - podał dziennik "The Times".

    Według źródeł rządowych, na które powołuje się gazeta, po dwóch miesiącach budowania sprawy prawnej wpisanie formacji na listę organizacji terrorystycznych jest nieuchronne i prawdopodobnie stanie się to w ciągu kilku tygodni. Przed uznaniem jakiejkolwiek grupy za organizację terrorystyczną należy wykazać, że faktycznie prowadzi ona działania, które można w ten sposób zaklasyfikować.

    To będzie oznaczać, że przestępstwem stanie się nie tylko przynależność do Grupy Wagnera, ale także uczestnictwo w jej spotkaniach, zachęcanie do wspierania lub noszenie jej logo w miejscach publicznych. Tym samym status prawny firmy najemniczej zostałby zrównany z takimi organizacjami terrorystycznymi jak Al-Kaida czy tzw. Państwo Islamskie - napisał "The Times".

    Prigożyn grozi, że wycofa Grupę Wagnera z Bachmutu

  • 8:58

    Charakter dorocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na placu Czerwonym uwypuklił wyzwania materiałowe i w zakresie komunikacji strategicznej, przed którymi stoi wojsko rosyjskie po 15 miesiącach wojny w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że w paradzie wzięło udział ponad osiem tysięcy osób, ale większość stanowiły siły pomocnicze, paramilitarne i kadeci z wojskowych placówek szkoleniowych. Jedynym personelem z rozmieszczonych formacji sił regularnych były kontyngenty oddziałów kolejowych i żandarmerii wojskowej, a zabytkowy T-34 z jednostki ceremonialnej był jedynym czołgiem na paradzie.

    Radziecki czołg T-34 na placu Czerwonym

    Wyrzutnia rakiet Jars na placu Czerwonym

    Piesza kolumna w czasie parady zwycięstwa

  • 8:01

    Obchody w Rosji zwycięstwa w II wojnie światowej pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej - zauważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie na temat agresji Rosji na Ukrainę.

    "Podczas obchodów 9 maja zademonstrowano znacznie mniej sprzętu wojskowego niż zwykle (w tym jedyny tylko T-34/85 pochodzący z II wojny światowej, przy braku nowoczesnych czołgów, których Rosja bardzo potrzebuje w Ukrainie). Obchody pokazały dalszą degradację armii rosyjskiej, mimo zabiegów Kremla, by zmniejszyć wagę Dnia Zwycięstwa poprzez ograniczanie skali defilad i odwoływanie imprez" - podano w analizie amerykańskiego think tanku.

    Parada zwycięstwa na placu Czerwonym w Moskwie

  • 7:07

    Rosyjscy okupanci, pod pozorem "ewakuacji", wywieźli członków rodzin pracowników Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do obwodu rostowskiego w Rosji - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Według doniesień Kijowa strona rosyjska ewakuuje kolaborantów, ich rodziny i tzw. milicję ludową z okupowanej części obwodu zaporoskiego. Zrabowane mienie wywożone jest w kierunku zaanektowanego Krymu.

    Kolejka samochodów oczekujących na wyjazd w okupowanej części obwodu zaporoskiego

  • 6:16

    Czytaj więcej o najważniejszych wydarzeniach z ostatnich godzin.

    Ukrain. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 10 maja 2023

  • 4:22

    ISW: Siły rosyjskie kontynuowały 9 maja ograniczone operacje ofensywne wzdłuż linii frontu Awdijiwka-Donieck. Siły ukraińskie prawdopodobnie osiągnęły dodatkowe marginalne korzyści w niedawnym kontrataku na południowy zachód od Awdijiwki.

  • 3:04

    Instytut Studiów nad Wojną: Putin nie wykorzystał swojego przemówienia w Dzień Zwycięstwa do wprowadzenia jakichkolwiek znaczących zmian retorycznych i powtórzył istniejące narracje, przygotowując się do przedłużającej się wojny i przekonując, że Rosja skutecznie przeciwstawia się całemu Zachodowi.

  • 2:41

    Około 3 tys. żołnierzy i blisko 400 pojazdów pancernych w tym czołgi Leopard i Abrams, bierze udział w manewrach Arrow 23. Oprócz wojsk fińskich, obecne są siły USA, Wielkiej Brytanii oraz krajów bałtyckich. Mamy już "inne nastawienie": członka NATO – powiedział gen. Timo Kivinen, dowódca Fińskich Sił Zbrojnych.

    Finlandia w NATO

  • 1:52

    W fabryce pod Rzymem produkowany jest nowy system obrony neutralizujący rosyjskie drony na Ukrainie - podała Ansa. Według włoskiej agencji system obrony Oerlikon Skynex może być w użyciu w najbliższych miesiącach.

    Części nowego systemu produkowane są we włoskiej filii niemieckiej firmy Rheinmetall, a jego pierwszy projekt został opracowany w Szwajcarii.

  • 1:45

    Cały świat powinien uznać rosyjską firmę wojskową, Grupę Wagnera, za organizację terrorystyczną - zaapelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za taki krok francuskiemu parlamentowi.

    Szef ukraińskiego państwa podziękował też prezydentowi USA Joe Bidenowi za ogłoszony tego dnia nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,2 mld dolarów. Poinformował, że Ukraina pracuje z partnerami nad dodatkowymi pakietami obronnymi, by zwiększyć możliwości ukraińskich obrońców.

  • 1:36

    "Oficjalnie. Informacje (założyciela grupy Wagnera Jewgienija) Prigożyna o ucieczce 72. samodzielnej brygady zmechanizowanej sił zbrojnych Rosji spod Bachmutu i o '500 trupach' Rosjan, które tam zostały, są prawdziwe" - napisała w mediach społecznościowych 3. samodzielna brygada szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy. "Trzecia brygada dziękuje za rozgłos towarzyszący naszemu sukcesowi na froncie" - dodano.

    W ciągu dwóch dni na południowy zachód od miasta szturmowcy z 3. brygady w ramach grupy taktycznej Azow zlikwidowali 64 przeciwników i poważnie ranili 87 - poinformowano. Są wśród nich również najemnicy z grupy Wagnera. Brygada wzięła też do niewoli pięciu rosyjskich jeńców. Zniszczono także wrogi sprzęt.

    Bachmut i Marjinka w obwodzie donieckim to miejsca, w których toczą się najbardziej zacięte walki.

    Reklama Grupy Wagnera na billboardzie w Podolsku w obwodzie moskiewskim

  • 0:55

    Administrowany przez brytyjskie ministerstwo obrony Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU) zwrócił się do firm zbrojeniowych z zapytaniem, czy mogą dostarczyć pociski rakietowe o zasięgu do 300 km, co byłoby znaczącym zwiększeniem zdolności bojowych Ukrainy.

    W zamieszczonym na stronach internetowych brytyjskiego rządu ogłoszeniu wyszczególniono, że chodzi o pociski o zasięgu od 100 do 300 km, wystrzeliwane z lądu, morza lub powietrza, o ładunku wybuchowym od 20 do 490 kg. Jako pożądane cechy pocisków wymieniono "niskie prawdopodobieństwo przechwycenia", "możliwość planowania misji" oraz "metody penetracji obrony powietrznej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa udanego uderzenia".

    Termin składania ofert upłynął w miniony czwartek wieczorem, zaś z firmami, które na to ogłoszenie odpowiedziały, IFU będzie się kontaktować od 5 czerwca.

    Jak wyjaśnia brytyjski rząd, IFU to mechanizm finansowania, który wykorzystuje środki finansowe od partnerów międzynarodowych, aby w szybkim tempie zamawiać priorytetową pomoc wojskową dla Ukrainy. Fundusz jest zarządzany przez brytyjskie ministerstwo obrony w imieniu panelu wykonawczego, w skład którego wchodzą Wielka Brytania, Norwegia, Holandia, Dania i Szwecja. Partnerzy ci, wraz z Islandią i Litwą, wnieśli do tej pory do funduszu łącznie ponad 520 mln funtów.

  • 0:47

    Sąd skazał na 12 lat pozbawienia wolności i konfiskację majątku informatorkę rosyjskiego generała wywiadu wojskowego (GRU), związanego z zestrzeleniem samolotu rejsu MH-17 w lipcu 2014 roku nad Donbasem - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    SBU zgromadziła dowody świadczące o tym, że kolaborantka przekazywała siłom okupacyjnym informacje o ukraińskich obrońcach w przyfrontowych regionach obwodu donieckiego - czytamy w komunikacie.

    Kobieta została zatrzymana w czerwcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnej w Krzemieńczuku w środkowej części kraju, gdzie - jak podaje SBU - próbowała ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości.

    Według śledczych była ona osobistą informatorką gen. Siergieja Dubińskiego ps. Chmuryj z rosyjskiego wywiadu wojskowego, który jest związany z zestrzeleniem pasażerskiego boeinga. Zginęło wtedy 298 osób.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Maria Senovilla

Tagi:
Raporty: