Ukraiński wywiad: Rosjanie szykują prowokacje w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Stoltenberg: członkowie NATO powinni zobowiązać się do wydatków na obronę na poziomie 2 proc. PKB
Stoltenberg: członkowie NATO powinni zobowiązać się do wydatków na obronę na poziomie 2 proc. PKBReuters
wideo 2/8
ReutersSoltenberg: członkowie NATO powinni zobowiązać się do wydatków na obronę na poziomie 2 proc. PKB

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 457 dni. Siły rosyjskie przygotowują prowokację na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - ostrzegł ukraiński wywiad wojskowy. Celem operacji jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy. W komunikacie wywiadu podano, że "rosyjskie siły przygotowują dużą prowokację w najbliższych godzinach polegającą na imitacji awarii w elektrowni". "W tym celu zostanie przeprowadzone uderzenie bezpośrednio na terytorium elektrowni. Następnie okupanci mają ogłosić awaryjny wyciek substancji promieniotwórczych. Odpowiedzialność za te działania zostanie zrzucona na Ukrainę" - podkreśliły ukraińskie służby. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 6:12

  Zapraszamy do śledzenia relacji z 27 maja 2023 roku.

 • 4:21

  Finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził, że jego siły nadal przekazują pozycje w Bachmucie rosyjskiemu ministerstwu obrony i wycofują się z miasta – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

  Amerykański think tank poinformował, powołując się na ukraińskie źródła, że siły Wagnera są nadal obecne w Bachmucie, a tempo rosyjskich operacji ofensywnych wokół miasta nadal maleje.

 • 2:59

  Pełne wdrożenie czarnomorskiego porozumienia zbożowego nie zostało jeszcze zapewnione, pomimo oświadczenia Rosji o jego przedłużeniu - poinformował Ukrinform.

 • 1:49

  Prezydent USA Joe Biden powiedział, że "wyjątkowo negatywnie" zareagował na doniesienia, że Rosja poczyniła postępy w realizacji planu rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

  Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin podpisali w czwartek umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem.

 • 1:24

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 0:38

  Kanada zakończy w najbliższych tygodniach dostawę około 5 tys. broni strzeleckiej i miliona sztuk amunicji z pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego w kwietniu - poinformował Ukrinform.

  "Dostawa ogłoszonego w kwietniu pakietu z bronią strzelecką i amunicją przebiega zgodnie z harmonogramem. Karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, zestawy czyszczące i magazynki zostały już dostarczone na Ukrainę, a 1 milion nabojów 5,56 mm i 4,8 tys. karabinów szturmowych ma dotrzeć na Ukrainę w nadchodzących tygodniach" - poinformował Ukrinform.

  W sumie pakiet pomocowy przyznany przez Kanadę zawiera 21 000 sztuk broni strzeleckiej i 2,4 miliona sztuk amunicji.

 • 0:05

 • 22:55

  Podróżujący obecnie po USA były brytyjski premier Boris Johnson spotkał się z byłym prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem, by "omówić sytuację w Ukrainie i kluczowe znaczenie ukraińskiego zwycięstwa" - poinformował rzecznik Johnsona.

 • 21:55

  67-letnia mieszkanka wsi Stepowa Dołyna na południu Ukrainy używa wykrywacza metali do wyszukiwania min na swoim polu. Nagranie opublikowała agencja Reutera.

  Wieś położona jest na pograniczu obwodów mikołajowskiego i chersońskiego. 67-letnia Hanna Płychczyńska jest jedną z nielicznych mieszkańców wioski, zniszczonej przez Rosjan - poinformowały ukraińskie media.

 • 21:49

  Przedstawiciele Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji wciąż są w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - poinformował Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.

  Rosyjscy ochotnicy uznają za swoje zadanie "wyzwolenie obwodu biełgorodzkiego i w ogóle Rosji spod reżimu rosyjskiego dyktatora Władimira Putina" - powiedział Jusow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  Powiadomił, że "zasięg ich działań powiększa się, rośnie też liczba ochotników".

 • 21:35

  Siły rosyjskie przygotowują prowokację na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - ostrzegł ukraiński wywiad wojskowy.

  Celem operacji jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy.

  W komunikacie wywiadu podano, że "rosyjskie siły przygotowują dużą prowokację w najbliższych godzinach polegającą na imitacji awarii w elektrowni". "W tym celu zostanie przeprowadzone uderzenie bezpośrednio na terytorium obiektu. Następnie okupanci mają ogłosić awaryjny wyciek substancji promieniotwórczych. Odpowiedzialność za te działania będzie zrzucona na Ukrainę" - dodał ukraiński wywiad wojskowy.

 • 19:50

  Niemcy przeniosą swój system obrony powietrznej Patriot, który obecnie stacjonuje na Słowacji, na Litwę, aby chronić lipcowy szczyt NATO w Wilnie - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat niemieckiego ministerstwa obrony.

  "Cieszę się, że będziemy mogli w Wilnie wnieść ważny wkład do Sojuszu" - stwierdził minister obrony Boris Pistorius, cytowany w oświadczeniu swojego resortu.

  "Na prośbę Sojuszu Niemcy wniosą znaczący wkład w ochronę szczytu NATO w Wilnie na Litwie w lipcu 2023 roku" - wyjaśniło federalne ministerstwo obrony.

 • 19:37

  Holandia "poważnie rozważa" przekazanie swoich myśliwców F-16 Ukrainie, ale nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji – powiedział na konferencji prasowej holenderski premier Mark Rutte.

  Szef rządu przypomniał, że na początku tego tygodnia Holandia zadeklarowała, iż chce jak najszybciej rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów w lataniu na F-16. W kwestii przekazania Ukrainie tych samolotów Rutte podkreślił, że ostateczna decyzja nie została podjęta.

 • 19:25

  Jakikolwiek kompromisowy scenariusz w wojnie z Rosją oznaczałby klęskę demokracji i zwycięstwo Moskwy - ocenił we wpisie na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  "Jakikolwiek 'kompromisowy scenariusz', który przewiduje wyzwolenie NIE wszystkich terytoriów Ukrainy i o którym co pewien czas mówią 'anonimowe źródła' w europejskich i amerykańskich elitach, jest równoznaczny z uznaniem klęski demokracji, wygranej Rosji, zakonserwowania reżimu Putina i wskutek tego gwałtownego wzrostu konfliktów w polityce globalnej" - napisał Podolak.

  Jak ocenił, jest to marzenie Rosji. "Pytanie retoryczne: po co pewne publiczne podmioty kontynuują grę w +rosyjski medialny scenariusz+ i przedłużanie konfliktu?" - dodał Podolak.

 • 18:26

  Wysłannik Chin ds. Ukrainy Li Hui nakłaniał podczas niedawnych spotkań europejskich dyplomatów do wyrażenia zgody na rozejm, który pozostawiłby okupowane tereny Ukrainy pod kontrolą Rosji - podał "Wall Street Journal".

  Według amerykańskiego dziennika, Li spotkał się z chłodnym przyjęciem i skoordynowaną odpowiedzią Europejczyków.

  Chiński wysłannik odwiedził niedawno Ukrainę, Polskę, Niemcy, Francję i Brukselę.

 • 18:17

  "Przeciwnik nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Na wskazanych odcinkach frontu doszło do 18 starć bojowych" - podał w sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 17:53

  Holandia może przekazać Ukrainie samoloty F-16 po przeszkoleniu ukraińskich pilotów - podała agencja Bloomberg, powołując się na własne źródła.

  Rozmówcy agencji przekazali, że holenderski rząd w ostatnich tygodniach prowadził rozmowy z przedstawicielami władz USA, próbując nakłonić administrację prezydenta Joe Bidena, by dała "zielone światło" dla dostaw myśliwców na Ukrainę.

  Holandia już omawia ze swoimi sojusznikami możliwe plany przeszkolenia ukraińskich pilotów - pisze Bloomberg. Jednak bez względu na to, że kraj ten jest gotowy do jak najszybszej pomocy we wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej, przygotowanie pilotów i kwestie logistyczne mogą zająć wiele miesięcy.

 • 17:32

  Rosyjskie wojsko zrzuciło 250-kilogramową bombę lotniczą na wieś Nju-Jork - przekazał szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  "W wyniku ataku jedna osoba została ranna. Uszkodzone zostały trzy wieżowce, żłobek, przychodnia, sala kinowa i siłownia. To kolejny atak na ludność cywilną, kolejna zbrodnia wojenna popełniona przez Rosjan w obwodzie donieckim" – napisał na kanale Telegram Kyryłenko.

 • 17:00

  Przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie wśród sojuszników popularność zyskuje idea, że Ukraina może zostać członkiem NATO nawet jeśli nie będzie kontrolować całego terytorium, podobnie jak RFN w czasie zimnej wojny - poinformował "New York Times".

  "Zachodnioniemiecki model zyskuje popularność w niektórych europejskich stolicach jako sposób, by zagwarantować Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo, nawet jeśli nie odzyska natychmiast całego swojego terytorium" - pisze amerykański dziennik.

  "NYT" przypomina, że Republika Federalna Niemiec wstąpiła do NATO w 1955 roku, mimo że nie zrezygnowała ze swoich pretensji do zjednoczenia, zaś ówczesny kanclerz Konrad Adenauer "wybrał bezpieczeństwo nad terytorium".

 • 16:28

  W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojsko zaatakowało miasta Merefa i Izium w obwodzie charkowskim - poinformował szef władz regionu Ołeh Syniehubow.

  W Iziumie zostały zniszczone obiekty infrastruktury cywilnej, szkoła, przedsiębiorstwo i kilka domów.

  Rosjanie użyli do ataków irańskich dronów kamikadze Shahed.

 • 16:08

  Przywódca zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow rozwija paramilitarne jednostki, bo prawdopodobnie obawia się, że regularna armia rosyjska nie byłaby w stanie obronić półwyspu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort wskazał, że w ciągu co najmniej ostatnich 20 lat w Rosja nastąpił rozrost grup paramilitarnych z jej regularnych sił zbrojnych, ale ta "paramilitaryzacja" dramatycznie przyspieszyła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i jest szczególnie ważna na Półwyspie Krymskim.

  Aksjonow odegrał kluczową rolę w utworzeniu kilku lokalnych jednostek, które często odwołują się do tradycji kozackiej, a większość z nich otrzymała półoficjalny status jednostek rezerwowych regularnej armii.

 • 15:47

  Rosyjskie siły przeprowadziły atak chemiczny na odcinku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska straż graniczna.

  Straż podała, że szturm na ukraińskie pozycje był poprzedzony ostrzałem artyleryjskim.

  "Amunicję z drażniącym aerozolem wrogie siły zrzucały z dronów. Następnie okupanci przy wsparciu czołgów i wozów bojowych rozpoczęli atak" - czytamy w komunikacie.

  Walka trwała około dziesięciu godzin. W tym czasie ukraińscy obrońcy zlikwidowali 30 okupantów, dwa czołgi, wóz bojowy piechoty i transporter opancerzony - poinformowano.

 • 15:34

  W ciągu ubiegłej doby w Ukrainie zginęło 460 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty rosyjskiej armii od początku agresji sięgnęły 205 720 żołnierzy.

  Minionej doby Rosjanie stracili także w Ukrainie (m.in) 25 systemów artyleryjskich, trzy czołgi i trzy pojazdy opancerzone.

 • 15:25

  Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) powinien wydać nakaz aresztowania Alaksandra Łukaszenki, tak samo jak to miało miejsce wobec Władimira Putina - oznajmiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

  Cichanouska przypomniała, że jej zastępca Paweł Łatuszka niedawno opublikował raport, z którego wynika, że ukraińskie dzieci wywożone są nie tylko na terytorium Rosji, ale też na Białoruś. Dlatego MTK powinien postąpić wobec Łukaszenki tak samo jak wobec Putina i wydać nakaz jego aresztowania - podkreśliła przebywająca na emigracji białoruska opozycjonistka.

 • 14:31

  Do dwóch osób wzrosła liczba zabitych w ukraińskim mieście Dniepr w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego - powiadomiły służby ratownicze.

  Dwie osoby zginęły na miejscu, 25 jest rannych, wśród nich - dwoje dzieci w wieku trzech i sześciu lat - poinformowały służby ratownicze.

 • 14:15

  Według danych satelitarnych w ostatnich dwóch tygodniach na Ukrainie odnotowano 907 związanych z wojną pożarów - ponad cztery razy więcej niż w poprzednim takim okresie - informuje tygodnik "Economist". Ich lokalizacja świadczy o większej liczbie ukraińskich ataków i, być może, początku zapowiadanej kontrofensywy - dodano.

  Ostatni raz taką liczbę pożarów obserwowano jesienią 2022 roku, przed ukraińską ofensywą na południu kraju, podczas której odbito Chersoń - przypomina brytyjski magazyn.

  Statystyki "Economista" opierają się na prowadzonych dwa razy dziennie obserwacjach satelitarnych terytorium Ukrainy, które wykrywają obszary o podwyższonej temperaturze. Na podstawie danych sprzed wojny model komputerowy odrzuca wyniki, które najprawdopodobniej nie są związane z działaniami wojennymi.

  Najnowszy odczyt z czwartku pokazuje wzrost pożarów na terenach kontrolowanych przez Rosjan. "Niełatwo powiedzieć, czy jest to początek tak zapowiadanej kontrofensywy (...) nasze dane nie świadczą jeszcze o poważnych natarciach Ukraińców czy zdobyczach terytorialnych" - zaznacza tygodnik.

  Pożary pokazują raczej wstępne ataki Ukraińców, które wydają się badać rosyjską obronę, szukać w niej słabych punktów i zmniejszać możliwość Rosjan do uzupełniania takich luk - ocenia "Economist".

  Rosnąca liczba pożarów była obserwowana już od 11 maja. Jak zauważa magazyn, są powody, by sądzić, że to właśnie tego dnia wojska ukraińskie zaczęły używać brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow, które pozwalają razić ufortyfikowane pozycje na tyłach pozycji rosyjskich.  Ostateczny kierunek ukraińskiego uderzenia będzie prawdopodobnie zależał od tego, co pokażą wstępne ataki badające rosyjską obronę. Możliwymi kierunkami są okolice Chersonia na południu Ukrainy, tereny na wschód od Charkowa lub Donbas - pożary obserwowano na każdym z nich - pisze tygodnik.

  Zaskoczenie będzie jednak kluczowym elementem tej operacji, niezależnie od kierunku natarcia ukraińscy dowódcy będą chcieli do ostatniej chwili utrzymywać Rosjan, a także światową opinię publiczną w niewiedzy - konkluduje "Economist".

 • 13:55

  Nowy ukraiński pojazd terenowy o nazwie Bohun zaprezentował dziś minister obrony Ołeksij Reznikow, nazywając go "pojazdem wysokiej klasy".

  "Dwa takie pojazdy już walczą w różnych oddziałach. Na przykład, specjalnie dla oddziałów desantowych, szturmowych wyprodukowano +Bohuna+ typu kabriolet, w którym usunięto kabinę, a urządzono miejsca dla załogi, czyniąc z niego wóz desantu" - napisał minister na Facebooku. Inne formacje - dodał - testują ten sprzęt, instalując wewnątrz różnego rodzaju uzbrojenie. Istnieje również wersja Bohuna jako pojazdu sanitarnego.

  Reznikow podkreślił, że dla Ukrainy priorytetem jest rozwijanie przemysłu obronnego. "Walczymy o niepodległość, o naszą wolność, które - zwłaszcza z takim sąsiadem - są niemożliwe bez mocnej obronności" - oświadczył minister.

 • 13:44

  Po rosyjskim ataku rakietowym na Dniepr została zniszczona między innymi przychodnia.

 • 13:21

  Ukraina i Rosja są głównymi dostawcami pszenicy i innych zbóż do Afryki, a wpływ wojny był odczuwalny na całym kontynencie w postaci gwałtownego wzrostu cen paliwa, zboża i nawozów. Wiele krajów afrykańskich wykazało niechęć do potępienia rosyjskiej inwazji, wstrzymując się od głosu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie przyjęcia rezolucji wzywającej Rosję do wypłaty Ukrainie reparacji wojennych.

 • 13:13

  Ukraina otworzy ambasadę w Rwandzie - poinformowało dziś MSZ w Kijowie w komunikacie na stronie internetowej. Szef MSZ Dmytro Kułeba w komentarzu na Twitterze zapowiedział również utworzenie ambasady w Mozambiku.

  Jak podało MSZ Ukrainy, Kułeba mówił o powołaniu ambasady w Rwandzie podczas spotkania z szefem dyplomacji tego kraju Vincentem Birutą. "Strona rwandyjska już wyraziła oficjalną zgodę na utworzenie misji dyplomatycznej Ukrainy w Kigali" - poinformował minister. Ukraiński resort dyplomacji podkreślił w komunikacie, że "od czasu inwazji rosyjskiej (na Ukrainę) na pełną skalę Rwanda popiera rezolucje ukraińskie w ONZ, wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i jest solidarna z narodem ukraińskim".

  Kułeba jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy odwiedzającym Rwandę od czasu nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych.

  Na Twiterze Kułeba poinformował, że przeprowadził w piątek rozmowy z prezydentem Mozambiku Filipe Nyusim. "Uzgodniliśmy, że będziemy pracować nad wzmocnieniem relacji dwustronnych (...). Jako pierwszy krok Ukraina utworzy ambasadę w Maputo" - napisał minister na Twitterze.


  Podczas trwającej podróży do Afryki szef ukraińskiej dyplomacji odwiedził w czwartek Etiopię. Celem tego dyplomatycznego tournee jest - zdaniem komentatorów - osłabienie skutków rosyjskiej propagandy na kontynencie i zyskanie wsparcia Afryki dla planu pokojowego Kijowa.

 • 12:59

  Szef Dniepropietrowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Serhij Łysak podał, że po ataku rosyjskich rakiet hospitalizowano 23 osoby.

  "Zginął 69-letni mężczyzna. Przechodził obok, gdy rakieta rosyjskich terrorystów trafiła w miasto" – napisał na Telegramie.

 • 12:28

 • 12:18

  Masakra w Buczy, ataki na uciekających cywilów lub infrastrukturę - niemieckie organy śledcze od miesięcy prowadzą dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie. Przesłuchano ponad stu świadków. Identyfikacja sprawców jest jednak trudna - napisał portal telewizji ARD.

 • 11:50

  Ambasada Rosji w Norwegii wystąpiła do rządu w Oslo o zgodę na badanie dna morskiego w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych. Według ekspertów rosyjskie statki naukowe należy traktować jako obiekty wojskowe.

 • 11:45

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera częściowo wycofają się z Bachmutu w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej formacji pozostaną w mieście.

 • 11:36

 • 11:10

  Jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na klinikę w Dnieprze – poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

  "Atak rakietowy na klinikę w mieście Dniepr. Według obecnych informacji jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych. Na miejscu trwa likwidacja następstw ostrzału i akcja ratownicza. Zaangażowane zostały wszystkie niezbędne służby" – napisał szef państwa na Telegramie.

  "Rosyjscy terroryści po raz kolejny potwierdzają swój status bojowników ze wszystkim co ludzkie i uczicwe" – podkreślił Zełenski.

 • 10:19

  Szpital w ukraińskim mieście Dniepr ucierpiał w wyniku rosyjskiego ataku - podał gubernator obwodu.

  "Atak rakietowy na Dniepr. 'Rasistowskie' dranie zaatakowały placówkę medyczną. Są ofiary" - napisał szef lokalnej administracji Serhij Łysak na Telegramie.

 • 10:10

  Na pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazał sąd w Nowosybirsku 25-letniego Władimira Konstantinowa, który po mobilizacji do armii uciekł z obozu szkoleniowego.

  Mężczyzna przyznał się do winy. Deklarował, że woli uwięzienie niż wyjazd na front.

 • 9:59

  Przywódca okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow rozwija paramilitarne jednostki, bo prawdopodobnie obawia się, że regularna armia rosyjska nie byłaby w stanie obronić półwyspu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że w ciągu co najmniej ostatnich 20 lat w Rosja nastąpił rozrost grup paramilitarnych z jej regularnych sił zbrojnych, ale ta "paramilitaryzacja" dramatycznie przyspieszyła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i jest szczególnie ważna na Półwyspie Krymskim.

  Dodano, że Aksjonow odegrał kluczową rolę w utworzeniu kilku lokalnych jednostek, które często odwołują się do tradycji kozackiej, a większość z nich otrzymała półoficjalny status jednostek rezerwowych regularnej armii.

  "Aksjonow prawdopodobnie chce podbudować swoje patriotyczne referencje poprzez rekrutację bojowników, ale prawdopodobnie obawia się również o zdolność regularnej armii do obrony półwyspu. Główny element rosyjskiego garnizonu, 22. Korpus Armii, jest obecnie w większości rozmieszczony poza półwyspem i poniósł ciężkie straty" - napisano.

 • 9:43

  Agencja Reutera przekazała doniesienia z dwóch regionów na południu Rosji, w których wedle oświadczeń lokalnych władz miało dojść do eksplozji oraz zestrzelenia rakiety.

  W Krasnodarze eksplozja uszkodziła budynek mieszkalny i biurowy. Nie podano, co było przyczyną wybuchu, choć rosyjskie media twierdzą, że był to atak drona. Niezweryfikowane filmy w mediach społecznościowych pokazały drona latającego nad miastem.

  "Wszystkie służby ratunkowe pracują na miejscu zdarzenia. Przyczyna incydentu jest badana. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie spokoju" - napisał na Telegramie mer Krasnodaru Jewgienij Naumow.

  W sąsiednim obwodzie rostowskim gubernator oświadczył, że ukraińska rakieta została zestrzelona przez obronę powietrzną w czwartek w pobliżu Morozowska, gdzie znajduje się rosyjska baza lotnicza.

  - W rejonie Morozowska zadziałał system obrony powietrznej, zestrzeliwując ukraińską rakietę - powiedział gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew. - Wojsko wykonuje swoją pracę. Zachowajcie spokój - dodał.

 • 9:20

  W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 23,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 21,7 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 9:02

  Umowa o rozmieszczeniu rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi to część długotrwałych wysiłków na rzecz scementowania faktycznej kontroli wojskowej Rosji nad Białorusią - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Jest mało prawdopodobne, by ten ruch zwiastował jakąkolwiek eskalację ze strony Rosji - dodano.

 • 8:59

  Ukrainy nie można zmusić do rozmów z Rosją w sytuacji, gdy na jej terytorium są wojska rosyjskie. Kijów przekazał to wysłannikom Chin i Brazylii - powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

  - Wyjaśniłem wysłannikom Chin i Brazylii, że nie ma takiej siły, która dziś zmusi władze i społeczeństwo Ukrainy do rozmów z Rosjanami, póki u nas stoją wojska rosyjskie. Taka siła nie istnieje. (...) Bardzo ważne, że oni zobaczyli, że będziemy walczyć do końca, że się nie zatrzymamy. Bardzo się myli każdy, kto sądzi, że istnieje coś, co może nas zmusić do rozmów z Rosją w obecnych warunkach - powiedział Jermak.

  Współpracownik Zełenskiego zapewnił, że wysłannicy Chin i Brazylii "wysłuchali" podczas wizyt w połowie maja w Kijowie stanowiska ukraińskiego i "odbyła się z nimi dość szczera rozmowa". Ukraina - mówił Jermak - wyjaśniła też, że jest "przeciwna mediacji", którą porównał do rozmów w formacie normandzkim. Dotyczyły one rozwiązania konfliktu w Donbasie i nie przyniosły rozwiązania.

  Jermak podkreślił także, że Ukrainie "nie jest potrzebne" terytorium Rosji, bo "walczy ona o swoje", a przy tym wykluczył "kompromisy terytorialne".

 • 7:29

  Jestem gotowy do wznowienia kontaktu z Putinem, kiedy nadejdzie odpowiedni moment - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie opublikowanym przez dziennik "Koelner Stadt-Anzeiger". Podkreślił równocześnie, że jego celem jest aktywne wspieranie Ukrainy i osiągnięcie sprawiedliwego pokoju po wycofaniu się Rosjan z tego kraju.

 • 7:19

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - powiedział PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  - Pewne ostatnie kwestie techniczne wymagają doprecyzowania. Być może uda się je uzgodnić jeszcze w piątek, być może w przyszłym tygodniu - oświadczył.

 • 7:18

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała o przygotowywanie duchownych, którzy po wyzwoleniu ziem, znajdujących się pod okupacją Rosji, będą mogli pełnić tam posługę religijną. Ukraina - zdaniem wicepremier - walczy nie tylko o terytoria, ale też o serca obywateli.

  Wypowiadając się na naradzie rządowej w Kijowie, Wereszczuk powiedziała, że w czasie wojny kwestie religijne są zarazem bardzo delikatne, jak i ważne dla państwa - podała agencja Ukrinform.

 • 7:02

  Kijów obronił się przed 13. atakiem rakietowym Rosji od początku maja. Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie pociski, które leciały w jego kierunku – poinformowała Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

  Odłamki spadających rakiet uszkodziły dach centrum handlowo-rozrywkowego, zaparkowane na ulicy samochody oraz budynek prywatny. Informacji o ofiarach i rannych nie ma – przekazał szef kijowskiej administracji Serhij Popko.

  Alarm przeciwlotniczy ogłoszono nad ranem na terytorium całego państwa. W stolicy Ukrainy, gdzie syreny zawyły tuż po godz. 3 (godz. 2 czasu polskiego), alarm trwał 2,5 godz.

  "Tym razem atak dokonany został przez bombowce strategiczne Tu-95MS z rejonu Morza Kaspijskiego. Użyto do niego prawdopodobnie rakiet manewrujących Ch-101/155. Według wstępnych informacji wszystkie wrogie cele w przestrzeni powietrznej Kijowa zostały wykryte i zniszczone" – napisał Popko w Telegramie.

 • 4:24

  ISW: Bataliony te, jeśli pozostaną niedofinansowane i niedoposażone, prawdopodobnie nie będą miały znaczącego pozytywnego wpływu na bezpieczeństwo rosyjskich obszarów przygranicznych. Nagłośnienie tych formacji prawdopodobnie ma wesprzeć trwające rosyjskie operacje informacyjne, których celem jest generowanie poparcia dla przedłużającej się wojny poprzez przedstawianie Ukrainy jako zagrożenia dla Rosji.

 • 4:23

  ISW: gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow ogłosił, że rosyjscy urzędnicy utworzyli siedem batalionów obrony terytorialnej w jego obwodzie, w celu zaangażowania się w obronę rosyjskich obszarów przygranicznych po ataku, do którego doszło 22 maja.

 • 4:01

  Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę, wobec uzgodnionych już przez uczestników szczytu G7, którego Japonia była gospodarzem - poinformował główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

  Jak powiedział Matsuno na konferencji prasowej, Japonia potępia też decyzję Moskwy rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jako prowadzącą do dalszej eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

  - Jako jedyne państwo, które doświadczyło bombardowań atomowych podczas wojny, Japonia nigdy nie zaakceptuje rosyjskich gróźb nuklearnych, nie mówiąc już o użyciu tej broni - oświadczył Matsuno.

 • 3:13

  Instytut Studiów nad Wojną: Prigożyn ogłosił 25 maja, że Grupa Wagnera zaczęła przekazywać swoje pozycje w Bachmucie rosyjskiemu ministerstwu obrony i zapowiedział, że 1 czerwca jego bojownicy całkowicie wycofają się z miasta.

 • 2:53

  Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.

 • 2:06

  ​​

  ​​

 • 1:44

  W czwartek na placu Leidseplein w Amsterdamie otwarto wystawę prezentującą zniszczony rosyjski czołg T-72. Wystawę otworzyła burmistrz stolicy Femke Halsema i będzie ona dostępna dla zwiedzających do 4 czerwca br.

  Ekspozycja czołgu jest związana z Forum Kultury Europejskiej zorganizowanym przez amsterdamskie centrum debat De Balie. Organizatorzy podkreślają, że symbolizuje on zagrożenie dla demokracji w Europie. Czołg został zniszczony przez ukraińskich żołnierzy podczas bitwy we wsi Dmitriwka koło Buczy, gdzie Rosjanie dokonali zbrodni wojennych na niewinnych cywilach.

 • 1:11

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Radzie UE za decyzję o zawieszeniu na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne. - To wzmacnia nas wszystkich w Europie - ocenił szef państwa.

  W czwartek Rada UE, czyli państwa członkowskie wspólnoty, przyjęła rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne.

  - To nowy etap sektorowej integracji naszej gospodarki - Ukrainy i całej Unii Europejskiej. To jest to, co jednoznacznie wzmacnia nas wszystkich w Europie - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

 • 0:45

  Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został uszkodzony na Morzu Czarnym i wymaga naprawy - informuje ukraiński portal Suspilne, powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Według nich w ataku byli ranni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Zaporizhzhia Nuclear

Pozostałe wiadomości