Eksplozja na Krymie. Ministerstwo obrony Ukrainy: zniszczono rosyjskie pociski Kalibr

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Poniedziałek jest 390. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że w wyniku eksplozji w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie zniszczone zostały rosyjskie pociski manewrujące Kalibr, które były transportowane koleją. Szef rządu zaanektowanego Krymu, desygnowany przez Rosję Siergiej Aksionow, powiedział, że w okolicy uruchomiono systemy obrony powietrznej i że co najmniej jedna osoba została ranna. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:42

  RELACJA Z WOJNY W UKRAINIE. 21 MARCA 2023

 • 3:12

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie osiągnęły marginalne korzyści w Bachmucie i wokół niego. ISW nie zaobserwował, aby siły rosyjskie dysponowały znaczną siłą bojową na obrzeżach Doniecka i jest mało prawdopodobne, aby były w stanie utrzymać to tymczasowe zwiększone tempo operacji.

 • 2:27

  Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy poinformował, że w związku z eksplozją w mieście systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i że co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak dom i sklep w Dżankoi zostały uszkodzone.

 • 0:57

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne na obrzeżach miasta Donieck i mogły posunąć się w kierunku Berdycz, około 10 kilometrów na północny zachód od Awdijiwki.

 • 23:56

  "Doniesienia o ataku dronów w Dżankoju. Rosja przekształciła Dżankoj w swoją największą bazę wojskową na okupowanym Krymie i intensywnie korzysta z jego lotniska wojskowego" - napisała z kolei na Twitterze ukraińska politolog Maria Avdeeva.

 • 22:35

  Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że w wyniku eksplozji w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie zniszczone zostały rosyjskie pociski manewrujące Kalibr, które były transportowane koleją. Szef rządu zaanektowanego Krymu, desygnowany przez Rosję Siergiej Aksionow, powiedział, że w okolicy uruchomiono systemy obrony powietrznej i że co najmniej jedna osoba została ranna.

 • 21:41

  Uzgodnienie przez europejskich partnerów planu dotyczącego dostaw amunicji dla ukraińskiej artylerii to strategiczny krok - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Mamy dziś kilka ważnych decyzji, przede wszystkim obronnych. Nasi europejscy partnerzy uzgodnili wspólny plan mający przyspieszyć dostawy amunicji dla naszej artylerii - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu. Jak dodał, plan opiewa na 2 mld euro. Wskazał, że przewiduje on pilne dostawy, jak i produkcję amunicji.

  W jego ocenie dodaje to "pewności w sprawie naszej jedności, niezachwianego ruchu w stronę zwycięstwa nad państwem-terrorystą".

  Zełenski podziękował europejskim partnerom za tę decyzję oraz stronie amerykańskiej za ogłoszony tego dnia kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 350 mln dolarów. Obejmuje on m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS.

 • 21:24

  Ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky został wezwany do MSZ Ukrainy, które wyraziło niezadowolenie m.in. z powodu niechęci strony izraelskiej do uznania rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną - podał w poniedziałek portal ZN.UA.

  Źródło portalu powiedziało, że tematem rozmowy ambasadora w MSZ były obietnice złożone w lutym, gdy Kijów odwiedził szef dyplomacji izraelskiej Eli Cohen.

 • 20:58

  Rosyjska ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą obejmuje około 20 tys. osób miesięcznie - powiedział w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

  "Ten proces trwa. I w ramach ukrytej mobilizacji co miesiąc raszystom (Rosjanom) udaje się mobilizować około 20 tysięcy osób. Dodatkowo. Przygotowywane są też nowe działania mobilizacyjne" - podkreślił Jusow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. "Wszystkie liczby są znane i analizowane" - przekazał.

  Przedstawiciel HUR zwrócił uwagę na kwestię szkolenia zmobilizowanych. Jak wskazał, baza szkoleniowa w Rosji jest niewystarczająca, dlatego wykorzystywane są poligony na Białorusi.

 • 19:50

  Nie ma dowodów świadczących o tym, że osoba, która niedawno odwiedziła okupowany przez rosyjskie wojska Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy, to Władimir Putin - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

 • 19:11

  Wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie tuż po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina sugeruje, że Chiny zamiast potępiać zbrodnie wojenne na Ukrainie wolą dyplomatycznie osłaniać Rosję, by mogła je kontynuować - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  Wezwał też, by świat "nie dał się nabrać" na próby zamrożenia konfliktu na Ukrainie przez Rosję i Chiny.

 • 18:23

  Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała w poniedziałek, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów.

  "Projekt otwiera państwom członkowskim UE i Norwegii dwie ścieżki: dwuletnią, przyspieszoną procedurę na 155-milimetrowe naboje artyleryjskie oraz siedmioletni projekt na pozyskanie wielu rodzajów amunicji" - podała EDA w oświadczeniu.

  Dodała, że projekt "wysyła jasny komunikat do przemysłu i wzmacnia wsparcie UE dla Ukrainy po rosyjskiej agresji" na ten kraj. Wspólne zamówienia mają na celu obniżenie kosztów i zakupy zgodnie z potrzebami państw należących do porozumienia.

 • 17:55

  Norwegia przekazała Ukrainie osiem czołgów Leopard 2, a także cztery pojazdy pomocnicze - podały media w Kijowie, powołując się na komunikat norweskich sił zbrojnych. W komunikacie poinformowano również, że ukraińscy żołnierze odbywają szkolenia w Polsce z obsługi tych czołgów.

  Strona norweska opublikowała zdjęcia pokazujące dostawę sprzętu wojskowego. Pojazdy zostały przetransportowane na pokładzie samolotu An-124 - podaje Ukraińska Prawda.

  Norweskie siły zbrojne dysponują łącznie 36 czołgami Leopard 2.

 • 17:41

  Chinom zależy, by Rosja prowadziła wojnę, bo wtedy staje się coraz słabsza - uważa ukraiński ekspert Ołeksandr Musijenko.

  Przywódca Chin Xi Jinping składa wizytę państwową w Rosji. Z Władimirem Putinem ma rozmawiać o zacieśnianiu współpracy dwustronnej i wojnie w Ukrainie.

  Musijenko, szef kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych, jest przekonany, że wojna będzie jednym z pierwszorzędnych tematów rozmów. Wskazał, że Pekin chce demonstrować swoje ambicje w sprawie "pokojowego uregulowania".

 • 17:34

  Wojska rosyjskie poczyniły "pewne postępy" w walkach o Bachmut, ale i siły ukraińskie odniosły "sukcesy na pewnych odcinkach" - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  - Trwają aktywne walki, w tym na terenie miasta. Wróg czyni pewne postępy, ale i my mamy sukcesy na pewnych odcinkach. Obrona Bachmutu trwa - powiedziała wiceminister, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.

  Malar przyznała, że siły ukraińskie ponoszą straty, zapewniła jednak, że "straty wroga są znacznie wyższe". Podkreśliła, że "obrona Bachmutu pozwala zmniejszyć potencjał ofensywny" Rosjan.

  - Nasze wojska po prostu nie przepuszczają wojsk wroga dalej - powiedziała wiceminister obrony.

 • 17:23

  Węgry nie będą uczestniczyć w wysyłce amunicji na Ukrainę, ale nie przeszkodzą w tym innym krajom UE, dlatego nasz rząd zastosuje w tej sprawie konstruktywne wstrzymanie się od głosu - powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

  Polityk odniósł się do uzgodnień, jakie powzięły państwa członkowskie UE o przekazaniu miliona sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy.

  - Węgry nie dostarczają broni i amunicji na Ukrainę, chcemy pokoju. Nie będziemy jednak zabraniać innym robić tego, co chcą w tym zakresie – powiedział Szijjarto.

  Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że wkład jego kraju w Europejski Instrument na rzecz Pokoju wynosi ok. 10 mln euro. Na wniosek Węgier zostanie on wykorzystany na inne cele: wzmocnienie stabilności na Bałkanach Zachodnich i złagodzenie presji migracyjnej – dodał polityk.

 • 17:07

  - Nie sądzę, że Chiny będą wspierać militarnie Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie, ale jeśli tak się stanie, to będzie to oznaczać ich udział w wojnie - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

  Według niego Chiny mają wewnętrzne problemy, którymi muszą się zajmować. Daniłow wymienił wśród nich spowolnienie wzrostu gospodarczego i tempa wzrostu populacji.

 • 16:58

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejną transzę pomocy wojskowej o wartości 350 milionów dolarów.

  "Ten pakiet pomocy wojskowej obejmuje więcej amunicji do dostarczanych przez USA systemów HIMARS i haubic, których Ukraina używa do obrony, a także amunicję do bojowych wozów piechoty Bradley, pociski HARM, broń przeciwpancerną, łodzie i inny sprzęt" - przekazał w oświadczeniu Blinken.

  Jak podano w zestawieniu opublikowanym przez Pentagon, nowy pakiet - już 34. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zawiera także moździerze 81 i 60 mm, granatniki przeciwpancerne AT-4, celowniki laserowe i termiczne.

 • 16:41

  Kijowska administracja poinformowała o zestrzeleniu wrogiego drona, wykrytego "w przestrzeni powietrznej na północ od Kijowa".

  Bezałogowiec został strącony w czasie trwania alarmu przeciwlotniczego, ogłoszonego w całej Ukrainie po godzinie 9. lokalnego czasu (godz. 8 w Polsce).

 • 16:32

  Szef prywatnej firmy najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn przekazał ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu, że armia ukraińska planuje ofensywę mającą na celu odcięcie oddziałów "wagnerowców" od głównego korpusu wojsk rosyjskich w Donbasie - relacjonuje agencja Reutera.

  W liście opublikowanym przez jego służbę prasową Prigożyna podano, że ofensywa jest zaplanowana na koniec marca lub początek kwietnia.

 • 16:17

  Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone działania ofensywne wzdłuż linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna - przekazał w sprawozdaniu amerykański Instytut Badań nad Wojną.

 • 15:31

  W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 700 żołnierzy - poinformował w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku inwazji zbrojnej straty te sięgnęły 165 610 żołnierzy.

  Minionej doby siły ukraińskie zniszczyły także 16 rosyjskich pojazdów opancerzonych, pięć czołgów i dziewięć systemów artyleryjskich.

 • 15:05

  Awdijiwka w obwodzie donieckim może wkrótce stać się "drugim Bachmutem", rosyjskie siły stale próbują okrążyć miasto - oświadczył przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

  - Wróg stale próbuje okrążyć Awdijiwkę, zgadzam się z kolegami z Wielkiej Brytanii, którzy twierdzą, że Awdijiwka w najbliższym czasie może stać się drugim Bachmutem. Tak jest rzeczywiście - powiedział Dmytraszkiwski. Zaznaczył jednak, że "na razie rosyjskim jednostkom, które atakują na tym odcinku, nie wszystko (idzie) tak dobrze".

  Jak dodał Dmytraszkiwski, w ostatnich dniach siły przeciwnika wykorzystały ostatnie rezerwy i odnoszą duże straty osobowe i sprzętowe. - W ciągu minionej doby wróg stracił ok. trzech kompanii składu osobowego - przekazał.

 • 13:38

  Potrzebujemy bardziej nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej, aby chronić ludzi i infrastrukturę przed rosyjskimi atakami - powiedział dowódca ukraińskich Sił Połączonych (armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew. Jego zdaniem po ostatnim zmasowanym ostrzale Ukrainy Rosjanom pozostało 49 hipersonicznych pocisków Kindżał.

  9 marca na Ukrainę spadło sześć takich rakiet. Jak mówił wówczas rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat ukraińska obrona powietrzna nie jest w stanie ich dosięgnąć.

 • 13:26

  Współpracujący z Rosjanami szef aresztu w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginął "w ostatnich dniach" na skutek eksplozji jego samochodu - podał w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.

  Służby przypomniały, że w areszcie torturowano jeńców ukraińskich.

 • 13:06

  Chcę się zwrócić do wszystkich przywódców Europy: nadszedł czas, aby konfiskować majątek rosyjski na potrzeby odbudowy Ukrainy i ograniczenia kosztów energii dla Europejczyków - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wykładu na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech.

  Jak stwierdził szef polskiego rządu, zapewnienie, aby Ukraina wygrała wojnę z Rosją jest "ogromnym wyzwaniem na kolejne lata".

  Morawiecki dodał, że potrzebna jest jeszcze silniejsza wola polityczna, aby wspierać Ukrainę i konfiskować majątek rosyjski. - Brutalni agresorzy muszą wiedzieć, że wcześniej czy później ich państwo będzie musiało pokryć szkody spowodowane w wyniku tej agresji. Dzisiaj chcę się zwrócić do wszystkich przywódców Europy: nadszedł czas, aby konfiskować majątek rosyjski na potrzeby odbudowy Ukrainy i ograniczenia kosztów energii dla Europejczyków - oświadczył.

 • 13:03

 • 13:02

  Przywódca Chin Xi Jinping przybył z wizytą państwową do Rosji – podały media w obu krajach. Według zapowiedzi Xi będzie w Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem o zacieśnianiu współpracy dwustronnej oraz o wojnie w Ukrainie.

  MSZ w Kijowie oświadczyło, że "uważnie śledzi wizytę prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rosji i jest gotowe do 'bliższego dialogu' z Chińską Republiką Ludową na rzecz pokoju w Ukrainie.

 • 12:49

  Ukraina potrzebuje wsparcia w postaci dostaw uzbrojenia natychmiast - oznajmiła w Brukseli szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE.

  - Musimy Ukrainie pomóc szybko i bezzwłocznie – powiedziała Colonna.

 • 12:32

  Po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina nie mogą mieć miejsca żadne rozmowy z rosyjskimi elitami – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  "Prawne uznanie 'obecnego prezydenta Rosji' za oczywistego zbrodniarza wojennego bezpośrednio oznacza, że nie może być żadnych rozmów z obecnymi rosyjskimi elitami, nie może być powrotu Rosji do polityki światowej w statusie przedwojennym, nie może być żadnej likwidacji sankcji, dopóki 'oblicze Putina' reprezentuje Rosję" – napisał Podolak na Twitterze.

 • 12:15

  Szef dyplomacji UE Josep Borrell oświadczył, że ma nadzieję na porozumienie w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony państw Unii Europejskiej w Brukseli.

  Borrell ostrzegł, że brak porozumienia może oznaczać problemy z dostarczaniem pomocy wojskowej dla Kijowa. - Wspólnie ministrowie spraw zagranicznych i obrony sfinalizują, mam nadzieję, porozumienie w sprawie dostaw amunicji na Ukrainę – powiedział dziennikarzom Borrell.

 • 11:27

  Bachmut w obwodzie donieckim jest epicentrum walk na froncie – poinformował sztab generalny ukraińskiej armii. Wojska rosyjskie kontynuują ataki na pięciu kierunkach na wschodzie kraju.

  "Rosja kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim. W ciągu doby nasze wojska odparły 69 ataków przeciwnika. Epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut" - podał sztab.

  Na kierunkach kupiańskim i łymanskim przeciwnik atakował miejscowości Nowoseliwske, Kreminna i Biłohoriwka.

 • 11:12

  W całej Ukrainie po godzinie 9. czasu lokalnego (godz. 8 w Polsce) zabrzmiał alarm przeciwlotniczy. Media w Kijowie relacjonowały, że z Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec MiG-31K, który może przenosić rakiety Kindżał.

  Alarm odwołano po godz. 10.40 (czasu ukraińskiego).

 • 10:29

  Czterej ukraińscy żołnierze zginęli w wyniku detonacji pocisku w trakcie szkolenia wojskowego – poinformowały ukraińskie władze. Do wypadku doszło w ośrodku szkoleniowym Desna w obwodzie czernihowskim.

  Portal Ukraińska Prawda, powołując się na Państwowe Biuro Śledcze, podaje, że wstępne ustalenia mówią o detonacji pocisku. Do wypadku doszło w sobotę, 18 marca.

  Ciała zabitych zostały skierowane na ekspertyzy kryminalistyczne. Wszczęto postępowanie karne z artykułu, dotyczącego nieprawidłowego obchodzenia się z bronią.

 • 10:09

  W ciągu ostatnich trzech tygodni siły rosyjskie w bardzo wolnym tempie zdobyły pewne tereny wokół wciąż bronionego przez wojska Ukrainy miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Pod względem taktycznym sytuacja jest zbliżona to tej wokół położonego bardziej na północ i większego Bachmutu. Wojska ukraińskie kontynuują zorganizowaną obronę miasta, ale ich linie zaopatrzeniowe na zachód są coraz bardziej zagrożone przez operację Rosjan, zmierzającą do okrążenia (Awdijiwki)" - przekazał resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 9:59

  W ciągu ostatnich trzech tygodni siły rosyjskie w bardzo wolnym tempie zdobyły pewne tereny wokół wciąż bronionego przez wojska Ukrainy miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że Awdijiwka jest w dużej mierze zburzona, a sytuacja przypomina tę wokół Bachmutu.

 • 9:36

  Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, odnosząc się do wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oświadczył, że Trybunał powinien zająć "sprawiedliwe stanowisko" w tej sprawie.

  Chiny będą w dalszym ciągu zajmowały obiektywne i sprawiedliwe stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego oraz odgrywały konstruktywną rolę w zabiegach o rozmowy pokojowe – powiedział Wang na rutynowym briefingu w Pekinie.

  Rzecznik został również zapytany o doniesienia ze źródeł amerykańskich, że Rosja używała na wojnie w Ukrainie amunicji wyprodukowanej w Chinach. Oświadczył, że to Stany Zjednoczone, a nie Chiny, dostarczają broń na tamtejsze pole bitwy.

 • 9:27

  Pochodzący z Mariupola 40-letni Jewhen Meżewyj odnalazł swojego syna i dwie córki po kilku miesiącach po tym, gdy dzieci zostały deportowane do Rosji - poinformował dziennik "Guardian".

 • 8:59

  Rozbita przez ABW siatka rosyjskich szpiegów najprawdopodobniej działała na zlecenie GRU - powiedział PAP.PL były wiceszef polskiego kontrwywiadu Wojciech Brochwicz.

  - Przypuszczam, że to ich akcja, jako bezpośrednio zaangażowanych w dostarczanie rosyjskiej armii informacji – ocenił.

 • 8:34

  W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,9 tys. - poinformowała Straż Graniczna.

 • 8:21

  Przywódca Chin Xi Jinping rozpoczyna wizytę w Rosji, gdzie jako pierwszy zagraniczny przywódca spotka się z Władimirem Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

  Będzie to zarazem pierwsza zagraniczna podróż Xi, odkąd w marcu został on formalnie zaprzysiężony na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Komentatorzy podkreślili symboliczne znaczenie faktu, że jako cel pierwszej wizyty wybrał Rosję.

 • 8:06

  Ukraina będzie miała tylko jedną próbę na przeprowadzenie wielkiej kontrofensywy. Po następnej zimie skrajnie trudne będzie utrzymanie obecnego poziomu pomocy - podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezydent Czech Petr Pavel.

 • 7:30

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie ocenił, że "rosyjska ofensywa wiosenna prawdopodobnie zbliża się do punktu kulminacyjnego".

  Think tank napisał, że trwające rosyjskie ofensywy nie przyniosły w pierwszych miesiącach 2023 roku więcej niż tylko niewielkie korzyści taktyczne.

  "Rosja zaangażowała do tych różnych działań ofensywnych około 300 tys. żołnierzy, powołanych w drodze częściowej mobilizacji we wrześniu 2022 roku. Jeśli 300 tys. rosyjskich żołnierzy nie było w stanie zapewnić Rosji decydującej przewagi ofensywnej w Ukrainie to jest bardzo mało prawdopodobne, że zaangażowanie dodatkowych sił w przyszłych falach mobilizacyjnych przyniesie w tym roku radykalnie odmienny rezultat. Ukraina jest zatem dobrze przygotowana do odzyskania inicjatywy i rozpoczęcia kontrofensywy na kluczowych odcinkach obecnego frontu" - dodano.

 • 6:49

 • 5:42

  Według prognozy przedstawionej przez byłego doradcę kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego siły zbrojne Ukrainy dojdą do granicy administracyjnej Krymu, a następnie rozpocznie się masowe uderzenie ognia na półwysep. Władimir Putin, jak stwierdził Aleksiej Arestowicz, doskonale zdaje sobie sprawę z tej perspektywy.

 • 5:40

  - Krym jest perłą w koronie Putina. To jest korona jego 22-letnich rządów, kwintesencja jego polityki, a teraz ta perła jest wyciągana z rąk Putina chirurgiczną pęsetą, a on nawet nie próbuje stawiać oporu - ocenił Aleksiej Arestowicz, były doradca kancelarii prezydenta Ukrainy.

 • 5:38

  Aleksiej Arestowicz, były doradca kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, stwierdził, że Władimir Putin już w myślach pożegnał się ze swoją imperialną "perłą", czasowo okupowanym Krymem. - Wie, że siły zbrojne Ukrainy planują zmasowany ostrzał tego terytorium w ramach kontrofensywy - dodał.

 • 5:34

  "Gdy cywilizowany świat ogłasza nakaz aresztowania Putina w przypadku przekroczenia granic Rosji, morderca tysięcy mariupolskich rodzin przybył podziwiać ruiny miasta i groby. Cynizm i brak skruchy" - napisał na Twitterze doradca szefa biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i dodał: "Przestępcę zawsze ciągnie na miejsce zbrodni".

 • 5:32

  Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą w Mariupolu poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze rosyjskiego prezydenta Władimira Putina zaproponował w niedzielę uruchomienie nowego połączenia kolejowego Mariupol-Haga w związku z tą sprawą.

  Ołeksandr Kamyszin, który kierował państwową firmą do czasu ustąpienia ze stanowiska pod koniec lutego, zamieścił na Twitterze zdjęcie pociągu Mariupol-Haga z napisem: "czeka na pierwszego pasażera".

 • 1:54

  - Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem przez Warszawę części swoich myśliwców MiG-29 na Ukrainę - powiedział brytyjski wiceminister obrony James Heappey dziennikowi "Welt". - Zrobiliśmy to, gdy Warszawa po raz pierwszy przekazała Ukrainie czołgi T-72, a do Polski wysłaliśmy czołgi Challenger 2. To samo dotyczy myśliwców - dodał. Heappey zaznaczył, że jeszcze taka prośba z Warszawy nie wpłynęła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości