Atak Rosji na Ukrainę. Blinken: łamanie praw człowieka na Ukrainie nasila się z każdą godziną

Autor:
mjz/
tam
Źródło:
TVN24, PAP

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę sekretarz stanu USA Antony Blinken - podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie - powiedział, że "musimy w sposób zdecydowany, jednoznaczny potępić próbę podjętą przez Rosję, by obalić demokratyczny rząd i dokonać przemocy na prawach człowieka i międzynarodowym prawie humanitarnym". Dodał, że łamanie praw człowieka na Ukrainie "nasila się z każdą godziną", wskazał też, że niszczone są szkoły i szpitale oraz budynki mieszkalne.

Wtorek to szósty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie atakują cele cywilne. Ostrzelany został między innymi główny plac Charkowa.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę 

Antony Blinken: łamanie praw człowieka na Ukrainie nasila się z każdą godziną

Głos podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ zabrał sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Naruszenia i pogwałcenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego nasilają się z każdą godziną. Rosjanie uderzają w szkoły, szpitale, budynki mieszkalne. Niszczą infrastrukturę krytyczną, która daje milionom ludzi na Ukrainie dostęp do wody pitnej, gazu czy prądu.

- Musimy odrzucić próby Rosji, żeby - w sposób fałszywy - uzasadnić ten atak jako ochronę prawa człowieka. (...) Musimy w sposób zdecydowany, jednoznaczny potępić próbę podjętą przez Rosję, by obalić demokratyczny rząd i dokonać przemocy na prawach człowieka i międzynarodowym prawie humanitarnym - powiedział Blinken.

Dodał, iż "musimy wysłać wspólny sygnał, że Putin powinien się zatrzymać".

- Musimy przycisnąć Kreml do tego, żeby szanował prawa człowieka wszystkich Rosjan, włączając również prawo obywateli do pokojowego wyrażania swojego braku zgody, dziennikarzy do przekazywania informacji i przekazać te informacje rodzinom żołnierzy, którzy mają prawo wiedzieć, że ich synowie zginęli ze względu na wojnę, którą wybrał prezydent Putin - podkreślił sekretarz stanu USA.

Jak dodał Blinken, "nasz wspólny interes" to dążenie do świata, w którym "przedstawiciele wszystkich narodów mogą cieszyć się prawami człowieka, pokojem i bezpieczeńswem".

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Dyplomata jednocześnie podkreślił, że także w innych regionach świata dochodzi do poważnych pogwałceń praw człowieka. Wezwał Radę, by niezwłocznie opublikowała raport na temat trwającego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w chińskim Sinciangu przeciwko Ujgurom. Wezwał też, do zwiększenia wysiłków w odpowiedzi na kryzys w Afganistanie, łamanie praw człowieka na Kubie, w Korei Północnej, Iranie, Nikaragui, Sudanie Południowym, Syrii i Jemenie. Wtorek to inaugurujący dzień 49. sesji Rady, pierwszej od powrotu USA do tej instytucji po trzyletniej przerwie. W czwartek na jej forum ma dojść do nadzwyczajnej debaty na temat sytuacji na Ukrainie. We wtorek większość delegatów Rady demonstracyjnie wyszła z sali podczas przemówienia szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości