TVN24 | Świat

Atak na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
bż/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 123. dobę. Prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo przekazał, że na Ukrainę w ciągu jednej doby spadło 45 rosyjskich rakiet. Jego zdaniem, agresorzy przeprowadzają ataki, które nie mają "żadnego strategicznego znaczenia". Zapowiedział też odbicie miast okupowanych przez wojska rosyjskie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował na Telegramie, że wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę budynki instytutu naukowego w Charkowie, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa Źródło Neutronów. Po ataku nie odnotowano wzrostu promieniowania.

> Wojska rosyjskie umocniły się w okolicach Siewierodoniecka i trzech innych miejscowości w obwodzie ługańskim po wycofaniu się stamtąd sił ukraińskich – poinformował w sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

> Z kolei Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że siły specjalne wciąż znajdują się w Siewierodoniecku, kierując ostrzał artyleryjski przeciwko Rosjanom. 

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w sobotę w nagranie wideo, w którym poinformował, że zeszłej doby na Ukrainę spadło 45 rosyjskich rakiet. Eksplodowały w obwodzie żytomierskim, lwowskim, czernihowskim i mikołajowskim. - Wszystkie były wystrzelony tylko w jednym celu - pokazać, że Rosja może docisnąć, że rosyjskiej armii coś się może udać - stwierdził Zełenski.

> Przedstawiciele ukraińskich władz okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska poinformowali w sobotę, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabierze zapasy ukraińskiego zboża. Towarzyszą mu rosyjskie okręty wojenne.

> Szef władz obwodu rówieńskiego, na północnym zachodzie Ukrainy, Witalij Kowal poinformował w sobotę o ataku rakietowym, prawdopodobnie z terytorium Białorusi, na obiekty infrastruktury cywilnej w regionie. Pociski spadły również w sąsiednim obwodzie wołyńskim.

> Rosja dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M - taką deklarację miał złożyć rosyjski prezydent Władimir Putin w rozmowie z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką. Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - dodał Putin, cytowany przez agencję Reutera.

Rakiety Iskander-MGetty Images

> Wojska ukraińskie nadal prowadzą ataki przeciwko siłom rosyjskim okupującym Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowała w sobotę w telewizji państwowej Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy.

> Brytyjski premier Boris Jonson zaapelował w sobotę do przywódców państw grupy G7 o "nie porzucanie" Ukrainy po 4 miesiącach rosyjskiej inwazji. Johnson zapowiedział dodatkową brytyjską pomoc dla Ukrainy. W oświadczeniu opublikowanym przez urząd premiera na Downing Street w przeddzień rozpoczęcia obrad G7, Johnson zapowiedział, że rząd brytyjski jest "gotów dostarczyć Ukrainie dodatkowe 525 mln dolarów" w formie gwarancji kredytowych Banku Światowego. Zwiększyłoby to wysokość łącznej pomocy Londynu dla Kijowa do ok. 1,5 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości