TVN24 | Świat

Reuters: Putin obiecał Łukaszence, że dostarczy Białorusi pociski Iskander

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Rosyjskie Iskandery w czasie ćwiczeń. Nagranie archiwalne
Rosyjskie Iskandery w czasie ćwiczeń. Nagranie archiwalne Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/22
Ministerstwo Obrony Rosji Rosyjskie Iskandery w czasie ćwiczeń. Nagranie archiwalne

Rosja dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M - taką deklarację miał złożyć rosyjski prezydent Władimir Putin w rozmowie z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką. Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - dodał Putin, cytowany przez agencję Reutera.

Rosyjski przywódca mówił o tym na spotkaniu z Łukaszenką w Petersburgu. Oświadczył, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, "przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe" - relacjonuje rosyjska redakcja BBC News.

Rakiety Iskander-MGetty Images

Iskandery na Białorusi

Łukaszenka mówił w listopadzie 2021 roku w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwraca się do Moskwy o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów. Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem "z Zachodu" i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na początku 2022 roku, gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.

6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów posiadających na wyposażeniu zestawy Iskander-M.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości