Denga w Argentynie. Dziesiątki tysięcy chorych, kilkadziesiąt osób nie żyje

Źródło:
PAP

Argentyna walczy z rekordową liczbą zakażeń i zgonów wywołanych przez dengę - podały w sobotę służby medyczne tego kraju. Na chorobę tę, roznoszoną przez komary, zmarło już 42 pacjentów. 

W całym kraju na dengę choruje już prawie 60 tysięcy osób, głównie w położonej na północnym zachodzie prowincji Santiago del Estero - wynika z danych ministerstwa zdrowia Argentyny.

W tym rejonie służby medyczne wydały w sobotę alert sanitarny po potwierdzeniu czterech zgonów. Odnotowano też dwa zgony w stolicy kraju Buenos Aires.

Najwięcej osób zmarło na dengę w prowincjach Salta, Tucuman oraz Santa Fe, gdzie stwierdzono odpowiednio 10, 9 i 7 zgonów.

Ministerstwo zdrowia Argentyny podało, że dotychczas najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych dengi odnotowano podczas fali zakażeń w 2020 roku. Zmarło na nią wówczas 26 osób.

Denga - czym jest?

Denga jest tropikalną chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus o tej samej nazwie. Jest on przenoszony przez komary, głównie gatunki rodzaju Aedes, takie jak Aedes aegypti.

Głównymi objawami dengi jest gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, a także wysypka. W najpoważniejszych przypadkach, wskutek gorączki krwotocznej, może dojść do zgonu pacjenta.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP