Arabia Saudyjska będzie w ONZ zajmować się prawami kobiet

[object Object]
Na nagraniu "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS z grudnia 2015 rokuJakub Loska | TVN24 BiS
wideo 2/14

Arabia Saudyjska została wybrana do komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych walczącej o prawa kobiet. Królestwo wchodzi teraz w skład ciała złożonego z 45 państw, które "promuje prawa kobiet, dokumentuje realia życia kobiet na świecie oraz wyznacza światowe standardy w równości płci".

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła pod koniec ubiegłego tygodnia 12 nowych członków mających zasiąść na kolejne cztery lata w komisji odpowiedzialnej za promowanie praw kobiet na świecie. Co najmniej pięć europejskich państw musiało poprzeć kandydaturę Arabii Saudyjskiej. Decyzja ta wywołała oburzenie organizacji zajmujących się prawami człowieka.

Konserwatywne państwo arabskie, którego ustrój opiera się na prawie szariatu, stosuje bowiem politykę segregacji płci. - Każda kobieta w Arabii Saudyjskiej musi mieć męskiego opiekuna, który podejmuje w jej imieniu wszystkie istotne decyzje, kontrolując tym samym życie kobiety od chwili narodzin aż do śmierci. - powiedział cytowany przez brytyjski dziennik "Independent" Hiillel Neuer, dyrektor wykonawczy organizacji pozarządowej UN Watch. - To absurd!- wyraził oburzenie.

Arabia Saudyjska znalazła się wśród 145 państw wymienionych w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego o nierówności między płciami. Królestwo jest m.in. jedynym krajem na świecie, gdzie prowadzenie samochodu przez kobiety jest zabronione.

Arabia Saudyjska zasiada już w Radzie Praw Człowieka.

Autor: aw/jb / Źródło: Independent