Waszyngton wysłał ankietę. Wiadomo, o co pyta Europejczyków

Źródło:
Reuters
J.D. Vance rozmawiał w Monachium z Wołodymyrem Zełenskim
J.D. Vance rozmawiał w Monachium z Wołodymyrem ZełenskimReuters
wideo 2/7
J.D. Vance rozmawiał w Monachium z Wołodymyrem ZełenskimReuters

Dziennikarze Reutersa dotarli do treści ankiety z pytaniami dotyczącymi gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, jaką Stany Zjednoczone przesłały swoim europejskim partnerom. Kwestionariusz zawiera sześć pytań, jedno z nich dotyczy tego, czego Europejczycy potrzebują od Waszyngtonu. Europejscy dyplomaci w rozmowie z agencją przyznają, że nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie reakcji europejskich stolic na ankietę - niektórzy są bowiem zdania, że odpowiedź powinna być wspólna.

W sobotę agencja Reuters poinformowała, że USA wysłały do krajów europejskich kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Teraz dziennikarze Reutersa dotarli do treści dokumentu i opisali zawarte w nim pytania.

CZYTAJ TEŻ: Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Wkład Europy w gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

Kwestionariusz składa się z sześciu pytań. Jak wynika z dokumentu, Stany Zjednoczone pytają swoich europejskich sojuszników między innymi o to, czego będą potrzebować od Waszyngtonu, aby uczestniczyć w ewentualnych porozumieniach dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy.

"Jakie, jeśli w ogóle, wymogi dotyczące wsparcia USA uznałby państwa rząd za niezbędne do udziału w ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa? W szczególności, jakie krótkoterminowe i długoterminowe zasoby, waszym zdaniem, będą wymagane od USA?" – brzmi jedno z pytań. 

Jak zauważa Reuters, kwestia pomocy od Waszyngtonu powinna zostać "z zadowoleniem przyjęta przez wiele europejskich rządów, które jasno stwierdziły, że mogą zapewnić gwarancje bezpieczeństwa tylko przy wsparciu USA".

"Jeśli siły wojskowe krajów trzecich miałyby zostać rozmieszczone na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego, jaką wielkość takich sił dowodzonych przez Europejczyków uważaliby Państwo za niezbędną? Jak i gdzie siły te zostałyby rozmieszczone i na jak długo?" – cytuje kolejne z pytań Reuters.

Oprócz tego w dokumencie poruszone zostały kwestie "dodatkowych zdolności i wyposażenia", jakie Europa byłaby w stanie zapewnić Ukrainie w celu "poprawienia jej pozycji negocjacyjnej i zwiększenia presji na Rosję".

Stany Zjednoczone zapytały też sojuszników o możliwości zwiększenia przez Unię Europejską sankcji wobec Rosji i bardziej rygorystyczne traktowanie tych, które już zostały przyjęte.

CZYTAJ TEŻ: Deklaracja ośmiu krajów za przyznaniem Ukrainie "silnych gwarancji bezpieczeństwa"

Szczyt w Paryżu

Dwóch europejskich dyplomatów w rozmowie z Reutersem przyznało, że nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie reakcji europejskich stolic na ankietę USA - niektórzy są zdania, że odpowiedź powinna być wspólna.

Część europejskich przywódców spotka się w poniedziałek w Paryżu na nadzwyczajnym szczycie dotyczącym Ukrainy. Obecni będą przedstawiciele: Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii i Danii, która będzie reprezentowała kraje bałtyckie i skandynawskie, a także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz ge

CZYTAJ TEŻ: Światowi przywódcy w Monachium. "Sprawy wagi najwyższej"

Emmanuel MacronPAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP

Autorka/Autor:os/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO